Denník N

Pustil psov, aby dotrhali muža, čo chcel ujsť: Prisahal som, nič iné mi neostávalo

Smrť Hartmanta Tautza. PODE BAL (Petr Motyčka, Dan Trantina)
Smrť Hartmanta Tautza. PODE BAL (Petr Motyčka, Dan Trantina)

V Bruseli v stredu odhalili plastiku zachytávajúcu smrť Hartmuta Tautza na hranici v Petržalke v roku 1986. Pohraničníka Ivana Hirnera, ktorý naňho pustil psov, dodnes zamestnávajú štátne vojenské lesy.

Hartmut Tautz mal 18 rokov, keď sa v roku 1986 rozhodol, že ujde z Nemeckej demokratickej republiky na Západ. Hral na klarinete, ale kvôli príbuzným, ktorí už na Západe žili, sa nedostal ani do armádneho súboru, opisuje jeho príbeh bývalý pracovník Ústavu pamäti národa Ľubomír Morbacher.

Prísne stráženú hranicu sa rozhodol prekročiť vo vtedajšom Československu v bratislavskej Petržalke, za ktorou už bolo Rakúsko. Nevedel, že na hranici platil rozkaz náčelníka Pohraničnej stráže Antona Nemca o drastickom systéme psích svoriek.

Mohol prežiť, keby mu pomohli skôr

Hartmut Tautz. Foto Archív ÚPN
Hartmut Tautz. Foto: ÚPN

Za železničnou traťou 8. augusta prestrihol kliešťami plot s pomocnou signalizáciou, vošiel do kukuričného poľa, za ktorým bola cesta a starostlivo udržiavaný pás zeme, na ktorom bolo vidno každú stopu topánky.

Dostal sa až k ďalšiemu plotu, prestrihol ho, ale to už zalarmovalo pohraničnú hliadku. Jej členmi boli Oldřich Kovář a Ivan Hirner. So sebou mali podľa Morbachera „svorku samostatne útočiacich psov“. Volali sa Robby a Rišo. Tautz stihol ujsť cez pole asi 250 metrov, keď ho psy dostihli a dotrhali.

Kovář v roku 1986 uviedol do zápisu: „Muž mal viac zranení – pohryzenie od psov. Mal stiahnutú kožu s vlasmi na zátylku, mal zranenia i v tvárovej časti – na spánku, z čoho mu tiekla krv, ďalej mal zranenie v stehennej časti nohy, ale nepamätá si ktorej. Oblečené mal riflové nohavice do dĺžky asi polovice stehien. Videl som, že na zemi sa potom obrátil na chrbát a niečo nezrozumiteľne rozprával, bol bezvládny. Spýtal som sa ho, či nemá spoločníka, ale iba od bolesti stonal. Jedného psa som uviazal na vodítko a veliteľ hliadky robil s druhým psom prieskum blízkeho okolia.“

Tautza previezli do nemocnice až po niekoľkých hodinách, kde zomrel. Súdni lekári povedali, že keby mu poskytli pomoc skôr, mohol prežiť.

Európsky komisár pre kultúru Tibor Navracsics v stredu v Bruseli na námestí pred europarlamentom odhalil umelecké dielo skupiny Pode Bal, ktorá smrť Tautza znázorňuje.

Dielo má názov Rekonštrukcia ako tragédia a fraška a jeho podtitul je: Roztrhanie narušiteľa štátnej hranice, občana východného Nemecka Hartmuta Tautza, zatiaľ čo sa na to pohraničníci Ivan Hirner a Oldřich Kovář pozerajú. Prizerajú sa aj zvieratká, ktoré majú napríklad tvár Karla Marxa alebo Vladimira Putina.

Platforma európskej pamäti a svedomia, ktorá zastrešuje 48 inštitúcií zaoberajúcich sa pamäťou národa, zároveň vyzvala štáty vrátane Slovenska, aby potrestali doteraz žijúcich páchateľov komunizmu. Zverejnila aj mená žijúcich komunistických funkcionárov, ktorí sú podľa nej za zločiny zodpovední.

Pode Bal
Pode Bal

Vyšetrovatelia: Také boli zákony

Hirner má dnes 50 rokov a pracuje ako technik v štátnom podniku Vojenské lesy Malacky. „To sú také veci, bol som mladý, slúžil som, niečo som niekomu prisahal, nič iné mi neostávalo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie