Denník N

Na 200 stranách zhrnul storočie nemeckých dejín. Schlink napísal román Olga

Román Bernharda Schlinka vyšiel v českom vydavateľstve Odeon.
Román Bernharda Schlinka vyšiel v českom vydavateľstve Odeon.

Román nemeckého autora Bernharda Schlinka Oľga má mnoho spoločného s jeho najznámejšou knihou Predčítač. Aj tu opisuje vzťah medzi staršou ženou a dospievajúcim chlapcom.

Britská herečka Kate Winslet vo filme Predčítač excelovala. Ani nemusela hrať hlavnú úlohu a úplne prirodzene by vynikala. Za postavu Hannah získala v roku 2008 Zlatý globús aj Oscara a preslávila román, ktorý už dávno poznal celý Hollywood.

Keď Bernhard Schlink napísal v roku 1995 knihu Predčítač, v Amerike o nej, samozrejme, nevedeli. Až postupne sa z nej stal svetový bestseller.

O nemeckých autoroch sa totiž hovorí hlavne doma a len máloktorí sa preslávia za hranicami. Bernhard Schlink je však výnimka. Jeho Predčítač preložili do 50 jazykov a viedol rebríček New York Times ako vôbec prvý román nemeckého autora. O Predčítačovi hovorila tiež Oprah Winfrey a nakoniec ho úspešne sfilmovali.

Hoci viaceré scény z knihy vo filme chýbajú, je to výnimočné dielo rovnako ako jeho románová predloha. Možno bude odvážne želať si, aby Schlinkovu najnovšiu knihu s názvom Olga (vyd. Odeon, 2019) radšej nikto nesfilmoval. Jej krása totiž spočíva v troch odlišných formách rozprávania. Nemecký autor nimi rozpovie príbeh dievčaťa z chudobných pomerov, ktoré v živote nemá príliš šťastia.

Láska je dar

Olga sa narodila v Nemeckej ríši na konci 19. storočia. Po smrti rodičov vyrastá s babičkou, ktorá pre ňu nemá veľa lásky ani pochopenia. Chce študovať, niečo dosiahnuť, milovať. Vznáša sa však okolo nej samota a nedostatok, s ktorým musí bojovať každý deň.

„Čo teraz vieš a ráno si ešte nevedela?“ pýta sa jej kamarát Herbert, chlapec z dobrej a bohatej rodiny, ktorý Olgino úsilie nechápe.

Detské priateľstvo sa postupne zmení na lásku, hoci obaja pochádzajú z iného sveta. On je chlapec z pánskeho statku a ona len dievča z dediny. Popri dospievaní odhaľujú svoje vášne, spoznávajú svoje telá aj sny. A Herbert medzitým túži po veľkom Nemecku a Olga po škole.

Pre rozdielne predstavy sa rozchádzajú a znova stretajú, zapĺňajú priestor prudkými objatiami a úzkostlivým uisťovaním o láske. Sú šťastní, samozrejme, hoci len na pár dní. Neboja sa však ticha, ktoré sa rozhostí v izbách po Herbertovom odchode do najrôznejších častí sveta.

Olga ho miluje a čaká, hoci je to často nekonečné. Nič mu však nevyčíta, v jeho neprítomnosti sa s ním rozpráva, učí sa žiť s myšlienkami na muža svojho života.

„Hovorila si, že v láske nie je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Knižné recenzie

Teraz najčítanejšie