Denník N

Keď stredoškoláci riadia Európu (reportáž)

Študenti v Národnej rade zasadajú v modelovom Európskom parlamente. Foto N – Andrej Bán
Študenti v Národnej rade zasadajú v modelovom Európskom parlamente. Foto N – Andrej Bán

Stotridsať študentov zo Slovenska a z iných krajín si počas štyroch dní Modelového európskeho parlamentu (MEP) v Bratislave vyskúšalo, aké to je byť poslancom EÚ.

Simulácia na „politickom trenažéri“ bola takmer dokonalá. Akože poslanci všetkých krajín Európskej únie a zástupcovia akože strán a frakcií sa skutočne (a vášnivo) sporili a hľadali kompromis.

Preberali bezpečnosť, migráciu, brexit, rodovú rovnosť či zneužívanie dotácií.

Veľa šéfov diplomacie, málo ministrov financií

V tmavých oblekoch a kostýmoch, s dokonalou angličtinou a zdvorilým vystupovaním pôsobili pritom stredoškoláci lepšie ako skutoční poslanci, teda aspoň tí, ktorých poznáme zo slovenskej Národnej rady. O to  viac, že zasadali v ich priestoroch.

„Či je to prípravka na politickú kariéru? Neviem. Určite je to jedna z možností našej motivácie. Uvedomujem si, že byť v politike vyžaduje morálny kompas – aspoň u tých politikov, ktorých ja preferujem – a nie som si ešte v mladom veku istá, že ho mám,“ hovorí s úsmevom prezidentka MEP Jasna Cifrová.

19-ročná Jasna je ako tohtoročný „modelový“ Antonio Tajani, teda predseda Európskeho parlamentu (EP) študentkou bratislavskej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Slon za Zemplíne, kniha od Andreja Bána v našom obchode

zobraziť

Európska únia

Teraz najčítanejšie