Denník N

Francúzi zdvihli oči k Notre-Dame, až keď ju preslávil Victor Hugo, potom ju opravovali stále

Hasiči pri jednom z okien Notre-Dame. Foto - tasr/ap
Hasiči pri jednom z okien Notre-Dame. Foto – tasr/ap

Francúzsky prezident Macron sľúbil, že spálenú katedrálu opravia. Kedysi ju Parížania považovali za staromódnu, teraz ju označujú za symbol francúzskej histórie.

Zo stanice metra uprostred Paríža vedú len úzke schody. Turisti sa na nich tlačia, tí nedočkavejší sa predierajú na povrch s mapou v jednej ruke a s telefónom v druhej.

Domáci sa tejto časti mesta radšej vyhýbajú, prevracajú oči, keď sa zamiešajú do skupiny zahraničných návštevníkov. Bez ohľadu na to však katedrála Notre-Dame všetkých okoloidúcich ohurovala.

Pyšne sa vypínala na ostrove Île de la Cité, bola jednou z najnavštevovanejších pamiatok na svete.

Akoby cez svoje veže dvíhala k sivej parížskej oblohe ruky a zároveň sa kamennými oblúkmi elegantne vracala na zem. Kombinovala silu aj jemnosť, moc a ľahkosť, napísal denník Le Figaro.

„Katedrála Notre-Dame bola výnimočná, vždy, keď som okolo nej išla, zastavila som sa a obdivovala som ju. Bola súčasťou nášho mesta, našej krajiny, nútila nás premýšľať o našej histórii a našom dospievaní, keď sme čítali romány Victora Huga,“ hovorí Parížanka Agnès Wallonová, ktorá pondelkovému požiaru najskôr nechcela uveriť.

Spev v parížskom tichu

Notre-Dame bola obľúbeným miestom pre milióny ľudí na celom svete, dospievajúce dievčatá bežne snívali o sobáši pred jej oltárom. Pre mnohých – a nielen katolíkov – bol parížsky chrám majstrovským dielom, svätým miestom, kultúrnym stredom Francúzska.

„Bolo to miesto takej obrovskej energie,“ hovorí pre Denník N Zuzana Mikytová Pesenti, ktorá v Paríži žila jedenásť rokov. „Prepájalo srdce s mysľou, umožňovalo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Požiar v katedrále Notre-Dame

Svet

Teraz najčítanejšie