Denník N

Zachraňovať a obnovovať máme čo aj na Slovensku. Minimálne týchto deväť historických pamiatok

Následky požiaru, ktorý zdevastoval Notre-Dame, sa ešte stále skúmajú a už vznikla zbierka na jeho obnovu. Zapojilo sa do nej aj Slovensko. Celé vstupné z predĺženého veľkonočného víkendu vo Vlkolínci venujú na opravu parížskej katedrály. Vlkolínec, podobne ako Notre-Dame, patrí medzi pamiatky zaradené na zoznam UNESCO. Mesto Ružomberok chce osloviť aj ďalšie slovenské pamiatky z tohto zoznamu, aby postupovali rovnako.

Obnovovať a zachraňovať však je čo aj u nás. Pripomína to zbierka Poklady Slovenska, ktorej 10. ročník spustili len pár hodín pred správou z Paríža. S niekoľkými novinkami. Chátrajúce historické objekty či umelecké diela, ktoré potrebujú rekonštrukciu či obnovu, mohla po prvýkrát nominovať verejnosť. Cez webstránku ich bolo zaregistrovaných vyše 750, z čoho odborná komisia vybrala týchto deväť finalistov:

Mauzóleum Andrášiovcov v Krásnohorskom Podhradí.

Sochy sv. Mikuláša a sv. Augustína z oltára v Kostole Všetkých svätých v Sološnici.

Gotická brána z Baziliky minor sv. Egídia v Bardejove.

Fresky v Kapitulnej sieni Kláštora kartuziánov v Červenom Kláštore.

Ikonostas v chráme sv. Paraskievy vo Svidníku.

Bočný oltár Korunovania Panny Márie v Kostole sv. Mikuláša v obci Pukanec.

Jeszenákova hrobka na bratislavskom cintoríne Kozia brána.

Obraz Krista na hore Olivetskej na oltári Kostola Sedembolestnej Panny Márie v obci Brhlovce.

Bajčiovská veža v Oravskej Porube.

Hlasovať sa dá do 28. apríla, kto dostane najviac hlasov, získa 50-tisíc eur. Takmer dvojnásobná suma oproti vlaňajšku je druhou zásadnou novinkou. Tou ďalšou je fakt, že tento rok boli na Poklady Slovenska nominované tematicky rôznorodé objekty a umelecké diela.

Program Nadácie VÚB už doteraz pomohol zachrániť vitráže v Spišskej Kapitule, renesančnú zvonicu vo Vrbove, diela Majstra Pavla z Levoče či barokový organ v Španej Doline.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Požiar v katedrále Notre-Dame

Kultúra

Teraz najčítanejšie