Denník N

Ficova zmena zobrala ľuďom z penzií miliardu, Kažimír to chcel zmeniť, Richter to stopol

Foto - TASR
Foto – TASR

Ak by priemerný sporiteľ ostal v roku 2013 v akciovom fonde a štát by ho nepresunul do dlhopisového fondu, mal by dnes nasporených o 1500 eur viac.

Ľudia, ktorí si sporia na dôchodok v druhom pilieri, prišli pre zmenu v zákone v roku 2013 už dokopy o takmer miliardu eur. Netvrdia to len opoziční kritici či ekonómovia, ale už aj štátom platení analytici Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií.

Priemerný sporiteľ, ktorý má na účte približne 6000 eur, tak mohol mať na dôchodkovom účte viac o 1500 eur. No nemá ich, lebo vinou štátu si sporí na dôchodok v garantovanom fonde a jeho peniaze nezarobili toľko, koľko by mohli.

Ministerstvo financií, ktoré ešte donedávna viedol Peter Kažimír, na to upozornilo verejne už najmenej dvakrát. Najprv tak spravili ekonómovia z Inštitútu finančnej politiky v analýze, v ktorej hovoria, že väčšina ľudí v druhom pilieri si sporí v nesprávnom fonde a výrazne tak znižuje šance na vyšší dôchodok.

Kažimírovi úradníci následne ministerstvu práce navrhli, ako by sa dala táto situácia aspoň sčasti napraviť. Ministra práce Jána Richtera žiadajú, aby do aktuálnej novely zákona, ktorá rieši aj druhý pilier, doplnil časť o tom, že mladší sporitelia by mohli viac riskovať a starší by boli už viac chránení.

Štát by vlastne ľuďom odporučil, v akom fonde by si mali sporiť, podľa toho, koľko rokov im zostáva do dôchodku. To by im dalo šancu zväčšiť svoje dôchodkové úspory. Ak by s tým nesúhlasili, mohli by to zmeniť, teda vybrať si iný dôchodkový fond.

V pripomienkovom konaní k Richterovmu zákonu označilo ministerstvo financií túto svoju pripomienku ako zásadnú.

„Ja s tým súhlasím ako osoba, ale predkladateľom zákona je minister,“ reagoval štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna (Most-Híd), ktorý zastrešuje dôchodkový systém.

Richter odkazuje, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Investovanie, úvery, poistenie

Teraz najčítanejšie