Denník N

Kyberpsychologička: Sociálnym sieťam sme dovolili, aby experimentovali s našimi deťmi

Mary Aiken vystúpila v Bratislave na konferencii Living on the edge, ktorá je zameraná na český a slovenský mediálny a marketingový trh. Foto N – Vladimír Šimíček
Mary Aiken vystúpila v Bratislave na konferencii Living on the edge, ktorá je zameraná na český a slovenský mediálny a marketingový trh. Foto N – Vladimír Šimíček

Keď vidím malé deti, ako sú v kočíkoch so smartfónmi v ruke, mám chuť zobrať im ich, vraví v rozhovore pre Denník N kyberpsychologička Mary Aiken.

Od sociálnych sietí nepožadujeme rovnakú mieru zodpovednosti, akú vyžadujeme v reálnom živote, myslí si kyberpsychologička Mary Aiken. Kyberpsychológia je odbor, ktorý sa zaoberá výskumom ľudskej mysle a správania v súvislosti s modernými technológiami.

Zažili ste na vlastnej koži kyberšikanu?

Áno, trollovia na mňa útočia neustále. Existujú rôzne typy kyberšikany. Niektorí ľudia o vás môžu napísať hrozné veci a platí to aj pre akademikov, ktorí si vás podajú na Twitteri a iných sociálnych sieťach. Na Twitteri máte iba veľmi obmedzený priestor na vyjadrenie zložitého argumentu a niektorí sa chytia jediného slovka a už to ide. Na Twitteri je veľa mizogýnstva. Časť ľudí iba veľmi ťažko znáša, ak má žena vlastné názory, a je pre nich nemysliteľné, že sa vyjadruje k technológiám. Tak na vás zaútočia, napríklad na vzhľad. No ja som veľmi odolná. Som kyberpsychologička a zaoberám sa správaním ľudí v kyberpriestore, takže ak ma trolujete, dosiahnete iba to, že mi poskytnete veľa cenných dát (smiech).

Prečo si ľudia na internete dovolia viac ako pri osobnom kontakte?

Jav má v angličtine pomenovanie „online disinhibition effect“ (strata zábran na internete) a opísal ho psychológ John Suler. Znamená, že ľudia na internete robia veci, ktoré by si v osobnom kontakte nedovolili. Efekt sa prirovnáva k stavu opitosti – ak by som sa vás opýtala, či ste niekedy pod vplyvom alkoholu spravili alebo povedali veci, ktoré ste následne oľutovali, asi by ste odpovedali áno. Podobné je to na internete.

Z čoho vyplýva ten rozdiel v správaní na internete a v reálnom svete?

Máme za sebou milióny rokov evolúcie, počas ktorej sme sa zlepšovali v schopnosti čítať výrazy tváre druhých ľudí. Ak sa s niekým rozprávate tvárou tvár a zraníte ho nevhodnými slovami, okamžite môžete zmeniť napríklad intonáciu a situáciu upokojiť. Na internete to nejde a veľa detailov sa stratí.

Akú rolu zohráva pri nevhodnom správaní na internete anonymita?

Významnú. Keď sa ľudia môžu 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Technológie

Veda

Teraz najčítanejšie