Denník N

Kyberpsychologička: Sociálnym sieťam sme dovolili, aby experimentovali s našimi deťmi

Mary Aiken vystúpila v Bratislave na konferencii Living on the edge, ktorá je zameraná na český a slovenský mediálny a marketingový trh. Foto N – Vladimír Šimíček
Mary Aiken vystúpila v Bratislave na konferencii Living on the edge, ktorá je zameraná na český a slovenský mediálny a marketingový trh. Foto N – Vladimír Šimíček

Keď vidím malé deti, ako sú v kočíkoch so smartfónmi v ruke, mám chuť zobrať im ich, vraví v rozhovore pre Denník N kyberpsychologička Mary Aiken.

Od sociálnych sietí nepožadujeme rovnakú mieru zodpovednosti, akú vyžadujeme v reálnom živote, myslí si kyberpsychologička Mary Aiken. Kyberpsychológia je odbor, ktorý sa zaoberá výskumom ľudskej mysle a správania v súvislosti s modernými technológiami.

Zažili ste na vlastnej koži kyberšikanu?

Áno, trollovia na mňa útočia neustále. Existujú rôzne typy kyberšikany. Niektorí ľudia o vás môžu napísať hrozné veci a platí to aj pre akademikov, ktorí si vás podajú na Twitteri a iných sociálnych sieťach. Na Twitteri máte iba veľmi obmedzený priestor na vyjadrenie zložitého argumentu a niektorí sa chytia jediného slovka a už to ide. Na Twitteri je veľa mizogýnstva. Časť ľudí iba veľmi ťažko znáša, ak má žena vlastné názory, a je pre nich nemysliteľné, že sa vyjadruje k technológiám. Tak na vás zaútočia, napríklad na vzhľad. No ja som veľmi odolná. Som kyberpsychologička a zaoberám sa správaním ľudí v kyberpriestore, takže ak ma trolujete, dosiahnete iba to, že mi poskytnete veľa cenných dát (smiech).

Prečo si ľudia na internete dovolia viac ako pri osobnom kontakte?

Jav má v angličtine pomenovanie „online disinhibition effect“ (strata zábran na internete) a opísal ho psychológ John Suler. Znamená, že ľudia na internete robia veci, ktoré by si v osobnom kontakte nedovolili. Efekt sa prirovnáva k stavu opitosti – ak by som sa vás opýtala, či ste niekedy pod vplyvom alkoholu spravili alebo povedali veci, ktoré ste následne oľutovali, asi by ste odpovedali áno. Podobné je to na internete.

Z čoho vyplýva ten rozdiel v správaní na internete a v reálnom svete?

Máme za sebou milióny rokov evolúcie, počas ktorej sme sa zlepšovali v schopnosti čítať výrazy tváre druhých ľudí. Ak sa s niekým rozprávate tvárou tvár a zraníte ho nevhodnými slovami, okamžite môžete zmeniť napríklad intonáciu a situáciu upokojiť. Na internete to nejde a veľa detailov sa stratí.

Akú rolu zohráva pri nevhodnom správaní na internete anonymita?

Významnú. Keď sa ľudia môžu 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie