Denník N

Oslovil niekoľkých dizajnérov a potom to nabralo rýchly spád. Plagáty pre Bardejov už robia na celom svete

Trojica plagátov pre Bardejov od autorov z Mexika a Poľska (sprava) Roksana Konieczna, Rafael Ramirez Lozano, Nikodem Pregowski & Teodor Pregowski.
Trojica plagátov pre Bardejov od autorov z Mexika a Poľska (sprava) Roksana Konieczna, Rafael Ramirez Lozano, Nikodem Pregowski & Teodor Pregowski.

Začalo sa to ako jednoduchý nápad pred pár mesiacmi. Grafický dizajnér Peter Javorík sa rozhodol, že skúsi vyzvať rôznych grafických dizajnérov zo sveta, ktorých prácu uznáva, či by neurobili plagát pre mesto Bardejov.

Rozoslal asi dvesto správ, do týždňa – dvoch mu prišlo zopár plagátov, ale potom nastalo ticho. Všetko sa zmenilo, až keď o pár týždňov neskôr vytvoril verejnú facebookovú skupinu City of Bardejov, kde denne pribúdajú nové plagáty z celého sveta.

„Nejak sa mi to už vymklo z rúk,“ hovorí so smiechom Peter Javorík.

Výzva ešte nie je ukončená – a už teraz je Bardejov mestom, ktoré má na Slovensku najviac plagátov od profesionálnych dizajnérov z celého sveta.

Doteraz totiž dorazilo viac ako 230 plagátov z tridsiatich krajín.

Jakub Lenart, Slovensko

Benoni Ceratti Zorzi, Brazília

Jose Alberto Hernandez, Kostarika

Victor Kovalenko, Rusko

Toto je Bardejov, urobte mu plagát, prosím

Peter Javorík mal doteraz takúto skúsenosť iba z opačnej strany. Neraz sa mu totiž stalo, že ho niekto podobným spôsobom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie