Denník N

Začali sa nové vesmírne preteky. Mesiac je nový Mars, vraví slovenský astronóm z Harvardu

Foto - NASA
Foto – NASA

Prečo sa toľko súčasných vesmírnych aktivít sústredí práve na Mesiac?

Americký viceprezident Mike Pence koncom marca oznámil, že Spojené štáty majú v pláne vrátiť sa s ľuďmi na Mesiac do roku 2024.

„Prvá žena a ďalší muž na Mesiaci budú americkí astronauti, ktorí vyštartujú z americkej pôdy na amerických raketách,“ dodal politik.

Aj iné krajiny prejavujú v ostatnom období zvýšený záujem o náš prirodzený satelit. Začiatkom roka pristála na odvrátenej strane Mesiaca čínska sonda Čchang-e 4.

Početné misie na Mesiac

K trojici krajín, ktoré na vesmírne teleso vyslali sondu – USA, Čína a Rusko –, sa chcel pridať aj Izrael, no pristátie sondy Berešit (Zrod) z 11. apríla sa nepodarilo a zariadenie sa rozbilo o povrch.

Vedľa toho sa pripravuje medzinárodný projekt na stavbu vesmírnej stanice na orbite Mesiaca (z angl. Lunar Orbital Platform-Gateway, LOP-G), diskutuje sa o vytvorení lunárnej základne na povrchu telesa (či pod ním) a k Mesiacu má v roku 2023 poslať SpaceX aj vesmírneho turistu Jusaku Maezawa.

Tento rok by na Mesiac mala letieť ešte indická prieskumná misia Čandraján-2 a čínska sonda Čchang-e 5.

Otázka znie, prečo sa toľko vesmírnych aktivít sústredí práve na Mesiac?

„V ostatných rokoch sa veľa hovorilo najmä o Marse, no ľudia si uvedomili, že je veľmi ďaleko, a stále sa nevyriešili viaceré nástrahy cesty,

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Peter Vereš je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Prvé pristátie na Mesiaci

Vesmír

Veda

Teraz najčítanejšie