Denník N

Dvojtretinový zákon

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Darmo poznám maďarské dejiny a umenie lepšie ako oni, nie som pre nich plnohodnotný Maďar.

Tento článok bol už hotový, keď začala horieť katedrála Notre-Dame. Pri pohľade na desivé plamene som text pozmenil. Mal som pocit, že oheň nepopálil len duše Francúzov, ale aj moju. Notre-Dame je totiž tak trochu aj môj chrám.

V pôvodnom článku som písal o knihe švajčiarskeho psychiatra Paula Tourniera z roku 1955 Osoba a osobnosť, v ktorej autor analyzuje, akú rolu pri utváraní osobnosti človeka zohráva vlasť. Vlasť je organizmus. Má vrchy, údolia, mestá a dediny, píše Tournier. A má aj dušu: radosti a súženie národa, históriu, objavy vedcov a diela umelcov.

Vlasť je ako osoba, ktorá dýcha, má tvár a étos. Tieto charakteristiky sa objavujú v osobnosti občana milujúceho svoju vlasť, lebo láska k vlasti je vytváranie osobných vzťahov s krajinou, v ktorej žijeme. Abstraktná láska k domovu neexistuje, uzatvára švajčiarsky psychiater.

Pri čítaní takýchto riadkov pociťujem smútok. Šesťdesiatsedem rokov žijem na Slovensku. Tu pracujem, tu platím dane, tu som bol aj vojakom, no úplnú škálu Tournierom opísaných pocitov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie