Denník N

Fehérváry má 19 a ide už na svoj druhý šampionát: Na otca sem-tam vypením

Martin Fehérváry. Foto N - Peter Kováč
Martin Fehérváry. Foto N – Peter Kováč

Martin Fehérváry má 19 rokov a ide na svoje druhé seniorské majstrovstvá sveta. Do dvoch rokov sa chce presadiť v NHL. Jeho vzorom je Andrej Sekera, teraz si s ním možno zahrá na šampionáte v Košiciach a v Bratislave.

V rozhovore hovorí:

  • o odchode zo Slovenska a začiatkoch vo Švédsku;
  • o sne menom NHL, kam sa chce dostať v dohľadnej dobe;
  • o švédskej lige, kde si získava pevné miesto v tíme;
  • o napätej situácii v slovenskom tíme do 20 rokov, ktorá bola medializovaná;
  • o pozícii mladých hráčov v mužskej reprezentácii.

Vo Švédsku pôsobíte od sezóny 2014/2015, pričom od pätnástich rokov žijete sám. Čo bolo na osamostatnení sa najťažšie? Ako ste zvládali odlúčenie od rodiny, priateľov, od Slovenska?

Odišiel som, keď som mal štrnásť rokov a od pätnástich som žil prakticky sám. Zo začiatku to nebolo vôbec jednoduché, ale človek si musí na to zvyknúť. Nie je veľmi na výber, treba sa prispôsobiť. Snažil som sa čo najviac času tráviť na štadióne a na tréningoch. Tým pádom mi to rýchlejšie plynulo a nemyslel som tak na odlúčenie od blízkych.

Ste rodákom z Bratislavy, pôsobíte piatu sezónu vo Švédsku a navštívili ste už aj Washington, ktorý si vás vybral v minuloročnom drafte. Ako by ste porovnal ľudí, hokej či život u nás, na severe Európy alebo v USA?

Švédi sú pomerne chladní, my Slováci sme veľmi komunikatívni a spoločenskí. Ľudia vo Švédsku sú na prvý dojem veľmi priateľskí, ale neskôr je to s nimi ťažšie. Každý si robí svoje. Američanov zatiaľ príliš dobre nepoznám. Z kempu Capitals mám niekoľko dobrých kamarátov a veľmi si spolu rozumieme.

Nicklas Bäckström, Marcus Johansson, Jevgenij Kuznecov. Všetci títo hráči majú jedno spoločné – Washington ich draftoval v prvom kole a po drafte sa zdokonaľovali v európskych ligách. Do tejto skupiny patríte aj vy. Bola Európa lepší krok ako juniorská súťaž v zámorí?

Osobne si myslím, že odchod do Švédska bol dobrý krok. Rovnako tak, že sezónu po drafte som strávil v najvyššej švédskej lige. Bola to skvelá skúsenosť, kvalitná súťaž a výborný rok. V play-off sa mi veľmi darilo a strávil som na ľade veľa minút. To bol môj cieľ.

Čo by ste odporučili mladým slovenským hráčom vo veku 15-16 rokov, ktorí váhajú, či odísť do zámoria, na sever Európy alebo ostať v slovenských mládežníckych súťažiach?

V prvom rade si myslím, že to nie je pre každého – aby odcestoval a žil sám, prípadne žil v rodine v Amerike. Nie je to vôbec jednoduché. Každý jeden hráč by mal zvážiť, či sa mu to oplatí. Človek musí do zahraničia prísť a byť najlepší. Inak sa trápi a je to nesmierne náročné. Ak do zahraničia príde kvalitný hráč, postarajú sa oňho a vytvoria mu podmienky, aby podával čo najlepšie výkony a zdokonaľoval sa.

Martin Fehérváry

Slovenský hokejový obranca sa narodil v Bratislave, kde s hokejom začínal. Má 19 rokov a za sebou úspešný ročník vo švédskej lige. Do Švédska odišiel v puberte a naučil sa žiť sám. V roku 2018 ho draftoval v druhom kole z celkového 46. miesta Washington Capitals.

Martin Fehérváry na MS do 18 rokov v Poprade 2017. Foto N – Peter Kováč

Ross Mahoney, asistent generálneho manažéra Capitals, o vás povedal, že klub zaujalo vaše korčuľovanie, charakter a hokejové myslenie. Ktoré herné či povahové atribúty si na sebe ceníte najviac, čo by ste, naopak, chceli zlepšiť?

Mojou najväčšou výhodou je korčuľovanie, na tom staviam celú svoju hru. Snažím sa veľa korčuľovať a aktívne brániť. Pokiaľ mám puk, ide mi o to, aby som išiel čo najrýchlejšie dopredu a rovnako tak rýchlo rozohral. To je moja najsilnejšia stránka. Musím zapracovať na kontrole puku a kvalite prihrávok. Chcem byť obranca do defenzívy aj do ofenzívy. Potrebujem sa zlepšiť vo všetkom.

Váš otec Mário je považovaný za vášho najväčšieho fanúšika, ale aj za najväčšieho kritika. Ako to vnímate vy? Zomkla vás situácia vo vašej rodine?

Skutočne je môj najväčší fanúšik aj kritik. Niekedy to nie je jednoduché, ale vždy viem, že chce pre mňa to najlepšie. Z času na čas vypením, mám už dosť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

MS v hokeji

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie