Denník N

Očakávaná dĺžka života Róma z okresu Trebišov je na úrovni obyvateľov Rwandy. Môže za to aj životné prostredie

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Obmedzený prístup k pitnej vode, zlá kvalita ovzdušia, blízkosť skládok odpadu či nedostatočná hygiena majú za následok horší zdravotný stav a kratší čas dožitia obyvateľov z marginalizovaných rómskych komunít.

Martin Haluš je riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky
Gabriel Machlica je ekonóm OECD

Predstavte si, že sa narodíte do prostredia s obmedzeným prístupom k čistej vode, so zamoreným ovzduším a s obmedzeným prístupom k zdravotníctvu. Vašou prvou vážnou starosťou je prežiť prvý rok, keďže úmrtnosť dojčiat narodených do takéhoto prostredia je výrazne vyššia. Ďalšou výzvou bude vyhnúť sa respiračným chorobám a vírusovým ochoreniam.

Vaše šance sú mizerné, keďže riziko ich výskytu je v tomto prostredí veľmi vysoké. Navyše je tiež veľká šanca, že budete trpieť chronickým ochorením. Ak to všetko spočítame, tak sa určite dožijete menej rokov ako priemerný Slovák a podiel zdravých rokov bude ešte oveľa nižší.

Hoci sa nám tieto problémy môžu zdať vzdialené, podobným výzvam čelia mnohí Rómovia narodení v osadách priamo tu na Slovensku. Dojčenská úmrtnosť u obyvateľov osád je skoro trojnásobne vyššia ako u väčšiny obyvateľstva. U marginalizovaných Rómov z Trebišovského okresu je dojčenská úmrtnosť dokonca až sedemnásobne vyššia a dosahuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie