Denník N

Môže sa jalová krava oteliť a vrhnúť leva, ak jej pri tom asistuje doktor Danko?

O spôsobe a kvalite výberu ústavných sudcov u nás a u susedov.

Autor je právnik

Jiří Přibáň, profesor Univerzity Karlovej a zároveň Cardiff Law School vo Walese, významný právny vedec činný na univerzitách v Stanforde, Berkeley, Leuven a inde, uverejnil článok v českých Lidových novinách s názvom Nebezpečná nominace.

Ostro v ňom odmietol kandidatúru Aleša Gerlocha na funkciu ústavného sudcu Českej republiky. Vraj aj keby bol obvinený z osobnej nenávisti, kariérnej závisti alebo ďalších podlostí, nemôže mlčať, hoci ide o jeho pedagóga a kolegu.

Profesora Gerlocha, súčasného prorektora UK, bývalého dekana jej právnickej fakulty, označil za bezcharakterného bývalého komunistu, ktorý hromadí funkcie a vždy je zištne lojálny k mocným. Možno dobrý advokát, ale priemerný právny vedec. Dal ho do ostrého kontrastu s erudíciou, intelektom a morálkou niektorých českých ústavných sudcov, vrátane Slováka Pavla Holländera, donedávna 1. podpredsedu Ústavného súdu ČR, teraz profesora na Slovensku.

Ako predseda Ústavného súdu by mohol pochovať všetko, čo sa v Česku podarilo vybudovať v nezávislom ústavnom súdnictve v poslednom štvrťstoročí a čo Česku závidia v ostatných postkomunistických krajinách. Vyzval senátorov, ktorí nomináciu budú posudzovať, ak nie sú regionálni intrigáni bez akéhokoľvek zmyslu pre štátny záujem, nech Gerlocha odmietnu. Vraj príklady Maďarska a Poľska ukazujú, že jeho varovanie nie je špekuláciou. Senátori Gerlocha ako kandidáta na ústavného sudcu odmietli.

JUDr. 1 á la Slovakia

Andrej Danko, právnik a predseda slovenského parlamentu, sa neraz stal terčom kritiky a posmechu pre svoje činy a výroky. To prispelo k obveseleniu pospolitého ľudu, ale aj k obohateniu knižného trhu.

No na rozdiel od nechcených zásluh na poli zábavy, jeho zásluhy o (právny) štát sú skromnejšie. Po prvej februárovej neúspešnej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľba ústavných sudcov

Komentáre

Teraz najčítanejšie