Denník N

Vo V4 bežia „preteky v zbrojení“, Pellegrini je ich prvým víťazom

Peter Pellegrini. Foto N - Tomáš Benedikovič
Peter Pellegrini. Foto N – Tomáš Benedikovič

Krajiny nášho regiónu sú pripravené zaplatiť miliardy eur za modernizáciu svojich armád.

Panuje zhoda, že cesta premiéra Pellegriniho do Bieleho domu je okrem iného odmenou za nákup najmodernejšej verzie F-16 pre slovenskú armádu. Štrnásť kusov týchto stíhačiek dostaneme v rokoch 2022 a 2023, čo z nášho vojenského letectva urobí najvyspelejšiu silu v regióne. No len nakrátko.

Najmodernejšie a navyše zďaleka najpočetnejšie vojenské letectvo spomedzi V4 dnes má Poľsko. Tamojšia vláda sa však neobmedzuje len na letcov a svoju armádu od tankov cez protilietadlové systémy po delostrelectvo posilňuje spôsobom, o akom sa tej slovenskej môže len snívať. Dôvodom je, samozrejme, tradičný strach z Ruska posilnený Putinovou agresiou na Ukrajine a geografická poloha Poľska, ktoré by v prípade veľkého konfliktu bolo prvé na rane.

Varšava ako jedna z mála už dnes dodržiava záväzok dávať na obranu minimálne dve percentá HDP. Tieto peniaze používa na nevyhnutnú modernizáciu ozbrojených síl a zároveň na posilňovanie politických zväzkov s USA.

Vyvrcholením má byť nákup 32 „neviditeľných“ lietadiel F-35, ktorý sa už považuje za takmer hotovú vec. Odhaduje sa, že Poliaci prvé kusy dostanú najskôr v polovici budúceho desaťročia. Nahradiť majú aj Mig-29, ktoré u nás vymenia už spomínané F-16. My síce kúpime najmodernejšie lietadlá svojej generácie, ale poľské stroje budú ešte niekde úplne inde.

Celkom prirodzene bude nasledovať otázka, či sme sa neunáhlili a či sme sa nemali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie