Denník N

Notre-Dame možno bude po rekonštrukcii vyzerať inak, niektoré návrhy sú veľmi odvážne

Katedrála Notre-Dame v Paríži. Foto - TASR/AP
Katedrála Notre-Dame v Paríži. Foto – TASR/AP

Krátko po tom, čo Macron sľúbil, že Notre-Dame opravia do piatich rokov, sa objavili projekty s návrhmi novej strechy poškodenej parížskej katedrály. Niektoré sú seriózne, iné skôr odzrkadľujú nepochopenie.

Mala by mať parížska katedrála Notre-Dame rovnakú strechu ako do požiaru? Alebo by jej pôvodný vzhľad malo nahradiť niečo odvážnejšie? To sú otázky, ktoré sa objavujú v súvislosti s chrámom, ktorý minulý týždeň poškodil požiar. Zničil predovšetkým jej strechu, ktorú Francúzi nazývali aj les.

Tvorili ju dubové trámy z 13. storočia. Každý trám bol z iného dubového stromu a spolu ich na strechu použili okolo 1300.

Od požiaru sa na obnovu katedrály vyzbierala viac ako miliarda eur. Francúzsky premiér Édouard Philippe už oznámil zorganizovanie medzinárodnej architektonickej súťaže na výstavbu novej vežičky, ktorá sa zrútila pri požiari 15. apríla. „Je to naozaj obrovská výzva, historická zodpovednosť,“ povedal s tým, že nový dizajn by mal byť „prispôsobený technológiám a výzvam našej doby“.

Súťaž by tak mala rozhodnúť, či bude strecha katedrály odzrkadľovať súčasnosť alebo sa pridrží pôvodného štýlu spred 850 rokov.

Mona Líza od kubistov

Krátko po Philipovom oznámení sa objavili viaceré projekty, ktoré predstavujú úplne iný vzhľad chrámu, aký je na parížskych pohľadniciach. Mnohé sú príliš odvážne, iné ešte trúfalejšie, ale všetci sa zhodujú v jednom – Notre-Dame bude po rekonštrukcii vyzerať inak.

„V súčasnosti už nebudeme rekonštruovať mimikry starého obrazu. Bolo by to akoby sme vystavili kópiu Mony Lízy v Louvri. Využime tento okamih na začatie diskusie o krokoch, ktoré treba podniknúť. Architektúra musí reprezentovať súčasnosť,“ napísal na Twitteri Alexandre Chassang z architektonického štúdia ABH Architectes. To navrhuje sklenenú strechu aj vežičku, ktorá by mala výrazne vyčnievať nad ikonickou stavbou Paríža.

Nie všetci sú však priaznivcami takého riešenia. „Musíme rešpektovať ducha miesta aj pôvodné postupy staviteľov, ktorí po stáročia vždy rešpektovali pôvodnú architektúru. Všetci milovníci parížskeho Notre-Dame chcú návrat pôvodného,“ napísal do komentáru Mérieau.

Medzitým spustili aktivisti petíciu,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Požiar v katedrále Notre-Dame

Svet

Teraz najčítanejšie