Denník N

Matej Bel bol ukážkový Európan. Mal víziu a nebol lenivý ju napĺňať

Matej Bel. Foto - Wiki Commons
Matej Bel. Foto – Wiki Commons

Polyhistor z Očovej dostal svojím životom a prácou našu vlasť do európskych učebníc.

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Európa je v kríze. Neplienia ju tatárske hordy, nepustošia povstania ani nenivočí mor, a náboženské spory zúria iba ak v internetových diskusiách. Jej obyvatelia sú slobodní, nikto ich neudáva, neposiela do väzenia či na smrť, môžu cestovať, vzdelávať sa, pracovať, liečiť sa, športovať, chodiť do divadla aj do kostola, čítať knihy, spievať pesničky. A podľa správ v dennej tlači, je to horšie ako po Moháči. Európania sú preto právom skeptickí, až pesimistickí.

A my, Slováci, azda najviac. Vo volebnej účasti do Európskeho parlamentu sme na poslednom mieste. Pred 5 rokmi nás prišlo k urnám len 13 percent voličov. Napriek tomu nám zrejme záleží na tom, aby sme boli súčasťou Európy, lebo na referende o našom vstupe do Európskej únie sa nás zúčastnilo 52 percent voličov a z toho 92 percent hlasovalo za vstup. V čom je teda problém?

Chceme byť v Európe, ale rezignujeme na rozhodovanie o jej smerovaní? Nuž, taký postoj možno stačil v RVHP, EÚ si vyžaduje slobodných, zodpovedných a svojprávnych občanov.

Možno by pritom len stačilo ukázať vzor. Vzor pre voličov aj pre kandidátov do europarlamentu, vzor, ktorý by určil štandard, ako by asi mal vyzerať človek, ktorý sa chce zúčastňovať na rozhodovaní o európskych otázkach – človek vzdelaný, nezakomplexovaný, s víziou, ktorú nie je lenivý napĺňať.

Presne takým bol napríklad Matej Bel.

Cestoval a spoznával svet

Za jeho čias bola Európa naozaj v kríze. Už viac ako sto rokov. Odkedy boli pri Moháči v roku 1526 porazené uhorské vojská a zahynul uhorský kráľ, krajina v strede Európy bola rozdrobená. V kráľovskom Uhorsku vládli Habsburgovci z Viedne. Zvyšok Uhorska bol podrobený Turkami. Boli to temné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

História, Veda

Teraz najčítanejšie