Denník N

Do volieb v USA vstupuje ďalšie veľké meno, Trumpa chce poraziť Obamov viceprezident

Foto - tasr/ap
Foto – tasr/ap

Joe Biden oznámil dlho očakávanú kandidatúru na prezidenta USA. Trump ešte predtým na Twitteri napísal, že sa na súboj teší a nazval ho „ospalým Joeom“.

Čakalo sa, že práve on sa v roku 2016 postaví Donaldovi Trumpovi. Joe Biden patril po ôsmich rokoch vo funkcii viceprezidenta Baracka Obamu k najväčším favoritom na zisk nominácie Demokratickej strany.

Biden však napokon do súboja nešiel. Mal na to vážny dôvod – smrť svojho 46-ročného syna Beaua, ktorý mal nádor na mozgu.

Biden odvtedy viackrát povedal, že rozhodnutie nekandidovať ľutuje, no stále si myslí, že v tom čase bolo pre jeho rodinu správne. Americký politik si v súkromí prešiel viacerými náročnými momentmi. V roku 1972 zomrela pri dopravnej nehode jeho prvá manželka a dcéra.

Tento rok sa však rozhodol inak. Vo štvrtok oznámil, že zabojuje o nomináciu Demokratickej strany do volieb v roku 2020. Kandidatúru oznámil vo videu, v ktorom povedal, že v hre sú tentoraz základné hodnoty USA a „všetko, čo robí Ameriku Amerikou“.

„Bojujeme o dušu tohto národa. Ak umožníme Donaldovi Trumpovi, aby bol v Bielom dome osem rokov, navždy a úplne to zmení povahu tohto národa a to, čím sme. Tomu sa nemôžem prizerať,“ povedal Biden.

Ak by získal nomináciu Demokratickej strany a budúci rok by ho zvolili, stal by sa najstarším prezidentom v histórii Spojených štátov. V čase inaugurácie v januári 2021 by mal 78 rokov.

Hneď je z neho favorit

O Bidenovej kandidatúre sa špekulovalo veľmi dlho. Biden viackrát posunul termín, keď chcel definitívne oznámiť, či bude kandidovať. Denník New York Times však už v marci písal, že Bidenov tím je pripravený a jediné, na čo sa čaká, je jeho definitívny prísľub.

Ten prišiel teraz a Biden sa automaticky zaradil medzi favoritov na zisk straníckej nominácie. Kandidatúru už síce ohlásilo ďalších devätnásť demokratov, no v prieskumoch jednoznačne vedie práve Biden.

Jeho podpora sa pohybuje okolo 30 percent, o šesť percentuálnych bodov menej má ďalší skúsený politik a favorit v boji o nomináciu Bernie Sanders. Ďalší kandidáti za nimi výrazne zaostávajú. Tretia v poradí, senátorka Kamala Harrisová, má v prieskumoch okolo osem percent.

To však nemusí nič znamenať. V úvodnej fáze

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Svet

Teraz najčítanejšie