Denník N

Fyzioterapeut: Masáž, plávanie či chiropraktik? S dlhodobou bolesťou chrbta vám nepomôžu

Ilustračné foto N - Peter Kováč
Ilustračné foto N – Peter Kováč

[Diskutujte s odborníkmi na pohyb a stravovanie vo facebookovej skupine Pohyb a zdravá strava – rady, tipy a odporúčania.]

Skoliózu máte až vtedy, keď je zakrivenie chrbtice väčšie ako dvadsať stupňov, tvrdí fyzioterapeut Peter Hafič.

Ak nemáte skoliózu a len vás bolí chrbát, pravdepodobne si za to môžete sami, no dobrou správou je, že sa to dá vyriešiť cvičením.

Nemôžete sa však spoliehať na univerzálne návody ako cvičenie jogy či plávanie. „Nemám rád to slovné spojenie, ale všetko je individuálne,“ hovorí Hafič.

Podcast rozhovoru:

Čo je to skolióza?

Zakrivenie chrbtice.

Chrbtica má mať zboku tvar písmena S. Ako vyzerá, keď nie je v ideálnom tvare a ako sa to prejavuje na prvý pohľad?

Keď poviete pacientovi, aby sa predklonil a vidíte výrazný hrb, povie vám to, že by ste ho mali poslať na röntgen. Lenže väčšina pacientov príde bez röntgenu s nálepkou skolióza a my s nimi máme cvičiť, aj keď to pre nich nemá význam.

Tvrdíte, že lekári nevenujú dostatočnú pozornosť diagnostike a človeku povedia, že má skoliózu, aj keď ju nemá. Čo s tým?

Diagnostikovať treba až po röntgenovom vyšetrení. Ak je na ňom vidno krivku nad 20 stupňov, môžeme pacientovi povedať, že ešte možno má skúsiť cvičiť, ale zmysel už môže mať aj korzetoterapia. To sa ale stáva málokedy. Väčšinou príde pacient s nálepkou skolióza, neurobí sa žiadne zobrazovacie vyšetrenie, len pohľadom alebo hmatom. Lekár pacientovi povie, že má skoliózu, a pošle ho na rehabilitáciu.

Koľko z ľudí, ktorým povedia, že majú skoliózu (teda zakrivenie nad 20 stupňov) ju naozaj aj majú?

Málo, väčšinou ľudia prichádzajú len so zlým držaním tela alebo s asymetriou.

Čiže väčšina ľudí, ktorých bolí chrbtica, skoliózu nemajú?

Nie. A keby ju aj mali, tak skolióza nebolí. Ide o estetiku a ochranu vnútorných orgánov, ktoré skolióza utláča a nemôžu pracovať na plný výkon.

Peter Hafič (31)

na strednej škole v Košiciach začínal ako basketbalista, no po zranení kolena začal v Prahe študovať fyzioterapiu na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Karlovej. V Kladne pracuje na McKenzieho klinike, v Prahe v Centre rehabilitácie RHT, kde sa školí Vojtova metóda.

Keď človeka bolí chrbát, o čo väčšinou ide a ako to riešiť?

Keď nenájdeme pohyb, ktorý uľavuje od bolesti, teda smerovú preferenciu, a pacient povie, že ho to bolí, len keď dlho sedí alebo dlho stojí, snažíme sa iba zmeniť polohu. Pretože vieme, že aj keď budeme určité tkanivo napínať určitý čas, bude to bolieť. Neznamená to však, že musí byť štrukturálne poškodené.

Pri zlom držaní tela teda len edukujeme pacienta, ako sa má celkovo hýbať, prerušovať sedenie, aspoň polovicu času sedieť vzpriamene, držať rovnováhu.

Typický čitateľ Denníka N má nad 30 rokov a pracuje v kancelárii. Takýchto ľudí často bolí chrbát. Čo by mohli zmeniť, aby sa im od bolesti uľavilo?

Skúste

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Radíme športovcom

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie