Denník N

Pri prvom dieťati som bola za bezohľadnú karieristku, pri druhom za maminu bez ambícií

Ilustračné foto - Flickr.com/Savara
Ilustračné foto – Flickr.com/Savara

Sandra si zažila kritiku z oboch strán: keď ako matka pracovala, aj keď si po druhom pôrode dala viacročnú pracovnú pauzu.

Prvá dcéra sa Sandre narodila ako 28-ročnej. „Odišla“ od nej po siedmich týždňoch, aby dokončila vedecký projekt, na ktorom pracovala ešte od univerzity. Mnohí v jej okolí, vrátane jej mamy, to nemohli prehltnúť.

„Jedna staršia kolegyňa v práci mi do očí povedala, že si koledujem o to, aby sa malej niečo stalo, že takto sa zodpovedná matka nespráva,“ hovorí Sandra.

Od dcérky do jej pol roka odchádzala na dve až tri hodiny denne. Skontrolovala vzorky, ktoré sledovala, urobila o tom záznam a vrátila sa domov. S dcérou bol zatiaľ manžel alebo jej 20-ročná sesternica, inak sestrička na novorodeneckom oddelení. K dispozícii mali fľaše s odstriekaným mliekom. Dievčatko často celý čas, čo bola mama preč, prespalo.

Od dcérinho pol roka nastúpila Sandra na polovičný úväzok, o dcéru sa starala pestúnka.

„Dochádzala k nám domov, malá mala totálny komfort, bola vo svojom prostredí, nekonalo sa žiadne prevážanie rozospatého, nervózneho dieťaťa z miesta na miesto, žiadne mätúce striedanie opatrovateliek. Napriek tomu som sa stretávala s odsudzovaním. Dokonca aj moje najbližšie kamarátky mi vykladali, že som karieristka. Najhoršie to znášala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Životy žien

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie