Denník N

MediaBrífing: Pozor, aby nám raz Pellegrini so Sakovou nevypli Facebook a Google

MediaBrífing je piatkový newsletter o všetkom dôležitom v médiách a žurnalistike. Tento týždeň sa okrem iného dočítate:

  • Je správne blokovať Facebook počas teroristických útokov?
  • Hospodárske noviny majú len 2000 predplatiteľov na webe.
  • Zoznam chce zamknúť články na stránke Glob.sk.
  • Fail týždňa českého denníka MF Dnes.

Prihláste sa na odber newslettra a dostanete ho každý týždeň e-mailom.


Je správne dočasne vypnúť Facebook či Google, keď je krajina v mimoriadnej situácii – napríklad po teroristických úrokoch či násilnostiach? Táto polemika opäť ožila po veľkonočných útokoch na kostoly a hotely na Srí Lanke, pri ktorých zomrelo vyše 250 ľudí.

Tamojšia vláda sa totiž rozhodla pristúpiť k drastickému kroku a v snahe zastaviť šírenie falošných správ a nenávisti sa rozhodla dočasne zablokovať viaceré internetové služby, napríklad Facebook, Instagram, WhatsApp, YouTube, Snapchat či Viber.

Nebolo to prvýkrát, Srí Lanka pristúpila k blokovaniu už v marci minulého roku počas násilností medzi moslimami a budhistami.

Je však blokovanie správnym rozhodnutím?

Pravdou je, že internetoví giganti roky nerobili nič proti tomu, aby sa ich služby stali nástrojmi na šírenie nenávisti, lží a konšpirácií. Ignorovali varovania a sťažnosti odborníkov, išli dravo po peniazoch a nových používateľoch, no odmietali niesť zodpovednosť. Nekompetentnosť manažérov zo Silicon Valley tak dnes uľahčuje situáciu politikom, ktorí by chceli obmedziť slobodu prejavu. Stačí im vyhlásiť, že Facebook a spol. situáciu nezvládajú.

„V minulosti by sme blokovanie sociálnych médií v čase krízy vnímali ako nehoráznu cenzúru, teraz vidíme väčšiu podporu verejnosti, ak sociálne siete nie sú schopné zvládnuť hrozby a dezinformácie na ich platformách,“ napísal Ivan Sigal, šéf novinárskej organizácie Global Voices. Blokovanie kritizuje, no zároveň ho vníma ako dôležitý odkaz šéfom internetových firiem.

K blokovaniu sa priaznivo postavila aj novinárka Kara Swisher. Vo svojom komentári v denníku New York Times napísala, že to môže zachrániť životy. „Na počiatku internetu sa veľa hovorilo o tom, aké je dobré, že sa zbavíme gatekeeperov (médií a ďalších inštitúcií, ktoré rozhodovali o tom, ktoré informácie budú zverejnené, pozn. red.). Nuž, už sú preč a to znamená, že musíme otvoriť globálnu diskusiu, do ktorej sa zapoja všetky strany, o tom, ako zvládnuť výslednú katastrofu,“ napísala.

Na druhej strane, Srí Lanka je až na 126. mieste zo 180 krajín v rebríčku slobody tlače. Tamojšia vláda sa teda nejaví ako ideálna autorita, ktorá by mala posudzovať, čo má a čo nemá byť dostupné na internete.

Miestne médiá sú kontrolované, novinári sú pod veľkým tlakom, takže sociálne siete sú pre mnohých ľudí zdrojom informácií, píše novinárka Buzzfeedu Megha Rajagopalan. Pripomína tiež, že konšpirácie sú neraz šírené práve tradičnými médiami a samotnými politikmi. „Blokovanie sociálnych sietí nie je riešením na dezinformácie.“

„Ľudia na Srí Lanke sa tak ako všade inde spoliehajú na sociálne médiá pri komunikácii s priateľmi a rodinou. Predstavte si útoky vo vašom meste – a predstavte si, že nie ste schopní zistiť, či sú vaši známi v poriadku, pretože Facebook bol zrazu zablokovaný,“ napísala Rajagopalan. Pripomína, že mnohí politici dnes

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Facebook

Hoaxy a propaganda

Médiá

MediaBrífing

Teraz najčítanejšie