Denník N

Ako je to s radou, podľa ktorej je pitie vody počas jedenia zlé na trávenie

Foto - Flickr.com/Marco Verch
Foto – Flickr.com/Marco Verch

Voda vraj zriedi tráviacie šťavy a človek potom nezužitkuje všetky živiny, hovorí stará ľudová múdrosť. Aký je pohľad chémie a biológie?

Píše Ellie Kriegerová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Isto poznáte tú dobre mienenú radu, s ktorou príde vaša kamarátka, keď siahnete po pohári vody, kým čakáte na jedlo: „Nemala by si piť pred jedlom, nie je to dobré na trávenie.“

Možno to varovanie počula ešte pred rokmi od mamy a automaticky rátala s tým, že je to pravda. Alebo si to len nedávno prečítala na internete, kde sa podobné rady rýchlo šíria a potom si žijú vlastným životom.

Podľa zástancov tohto názoru ide o to, že pitie vody krátko pred jedením alebo počas neho rozrieďuje tráviace šťavy. To vraj bráni správnemu rozkladu jedla, čím sa znižuje vstrebanie živín. Údajne sa tak spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, a brucho vám tak ostane nepríjemne nafúknuté.

Trávenie trvá aj tri dni

Pozrela som sa na to zblízka a dozvedela som sa, že je to „úplne pomýlený“ názor. Aspoň tak mi to povedala registrovaná dietetička Tamara Duker Freumanová. Zároveň som sa však dozvedela, že objem vody a rýchlosť, akou ju vypijete pri jedle, majú iné prínosy, ktoré stoja za povšimnutie.

Hoci argument proti pitiu popri jedení dáva na prvý pohľad zmysel, v skutočnosti vychádza z chybného chápania, ako telo naozaj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Zdravie

Teraz najčítanejšie