Denník N

Nobelista na Slovensku: Keď krajina nemá vedomosti, nemá nič

Klaus von Klitzing mal v pondelok 29. apríla verejnú prednášku na Fakulte informatiky a informačných technológií STU. Foto N - Tomáš Benedikovič
Klaus von Klitzing mal v pondelok 29. apríla verejnú prednášku na Fakulte informatiky a informačných technológií STU. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Technika nesmierne rýchlo napreduje a vzniká riziko, že sa spoločnosti rozdelia na tie, ktoré majú prístup k technike a rozumejú jej, a tie, ktoré ho nemajú,“ vraví v rozhovore pre Denník N držiteľ Nobelovej ceny za fyziku Klaus von Klitzing.

Po viac ako storočí vedci zmenia definíciu kilogramu, ktorá sa už nebude viazať na prototyp závažia uložený v parížskom sídle Medzinárodného úradu pre miery a váhy. Nová definícia kilogramu bude využívať zariadenie známe ako výkonové váhy (v angl. Kibble balance). Pri meraní sa využíva aj kvantový Hallov jav, ktorého objaviteľom je nositeľ Nobelovej ceny KLAUS VON KLITZING. Uvedený jav umožňuje novú definíciu kilogramu pomocou porovnávania elektrických a mechanických síl s využitím výkonových váh. Rozhovor bol tlmočený z nemčiny do slovenčiny.

V jednej prednáške ste povedali, že Nobelovu medailu nosíte stále so sebou. Máte ju pri sebe aj teraz ?

(smiech) Áno, chceli by ste si ju pozrieť?

Určite.

(podáva mi medailu)

Je celkom ťažká, viete, koľko váži?

Asi 220 gramov. Ale cena zlata je vysoká. (smiech)

Prečo ju nosíte so sebou?

Študentov fascinuje, keď sa jej môžu dotknúť, a taký zážitok ich môže motivovať, aby sa venovali vede.

Čo také ocenenie znamená pre vás?

Ak by mi ako študentovi povedali, že dostanem Nobelovu cenu, asi by som sa fyzike nikdy nevenoval. Bál by som sa, že sa dostanem do centra pozornosti. Musíte sa s tým naučiť žiť a ja sa z toho snažím vyťažiť čo najviac. Žijem s tým už takmer 34 rokov.

V minulosti ste citovali fyzika Williama Thomsona, že bez metrológie (náuka o meraní) neexistuje veda. Prečo si to myslíte?

Veda je o pozorovaní a popise prírody a aby sme to dokázali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nobelove ceny

Príroda

Rozhovory

Veda

Teraz najčítanejšie