Denník N

Tri roky Novej Cvernovky: Ako vzniká kreatívne centrum, keď nemáte 20 miliónov z eurofondov

Prvého mája budú ateliéry v Novej Cvernovke opäť otvorené. Foto - Viktor Szemzö, autori vizuálu Ateliér Atom
Prvého mája budú ateliéry v Novej Cvernovke opäť otvorené. Foto – Viktor Szemzö, autori vizuálu Ateliér Atom

Sú to takmer tri roky, čo poslanci bratislavskej župy urobili veľkú vec. Budovu bývalej školy na Račianskej ulici v Bratislave dali do rúk Nadácii Cvernovka.

V tom čase to bola partia ľudí rôznych profesií – režisér, fotograf, dizajnér, account manažér, a za nimi aj desiatky im podobných, čo si svoju prácu zväčša vybrali na základe toho, čo ich baví a v čom sú dobrí. Nikto z nich nemal kedysi ambíciu byť „kultúrnym developerom“, vymieňať elektroinštaláciu, čistiť potrubie, ba ani zakladať kreatívne centrum, ale stalo sa to a my už dnes vieme, že sa to dá.

Oni dnes vedia zasa napríklad to, že odhad spotreby plynu nebol ich najsilnejšou stránkou a nad tabuľkami, ktoré ukazovali v banke, keď žiadali o prvý z úverov, sa dnes už len smejú. „A ešte stále nechápeme, ako je možné, že sme neskrachovali, keď sme stále v mínuse,“ hovorí so smiechom Boris Meluš.

V stredu bude v Novej Cvernovke v poradí už tretí 1. MÁJ – Deň otvorených ateliérov, a tak sme sa rozprávali o tom, ako sa buduje kreatívne a kultúrne centrum prakticky z ničoho, či by v Novej Cvernovke vedeli minúť 20 miliónov eur, o ktorých sa teraz hovorí v súvislosti s eurofondmi, a kedy už budú „za vodou“.

Minuloročný 1. máj pritiahol do Novej Cvernovky tisíce divákov a stal sa z neho malý mestský festival. Foto – Stanci Photo

Deň otvorených ateliérov sa začína o 10.00 h na Račianskej 78 v Bratislave. Otvorených bude spolu 50 ateliérov dizajnérov, architektov, maliarov, filmárov, remeselných dielní, knižných vydavateľstiev či hudobných skúšobní, ktoré pripravujú vlastný program. Foto – Stanci Photo

V areáli Novej Cvernovky vznikla vlani v lete príjemná oddychová zóna Park De Palma. Foto – Michal Líner

Foto – Michal Líner

Lacno a dobre – dá sa to?

„Pamätám si, ako sa o eurofondoch na kreatívne centrá hovorilo už pred troma rokmi, keď sme toto všetko ešte len kreslili v hlave. Keď padla suma päť miliónov, vraveli sme si, načo by nám bolo päť miliónov, že to je príliš veľa,“ hovorí Braňo Čavoj, ktorý má dnes na starosti najmä ekonomickú prevádzku.

Dnes to už vidí inak. Minulú sobotu opäť raz prišiel na brigádu a stačilo sa rozhliadnuť okolo seba.

Areál bývalej chemickej školy a internátu má 3,5 hektára, budovy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie