Denník N

Dankova nižšia daň pre malé podniky poteší desiatky tisíc firiem, a nemala by ani veľa stáť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Keďže väčšinu daní platia na Slovensku veľké firmy, zníženie sadzieb pre desaťtisíce malých podnikov nebude mať dramatický dosah na štátny rozpočet.

Ak by šéf SNS Andrej Danko presadil nižšiu daň z príjmov pre firmy a živnostníkov s obratom (výnosmi) do 100-tisíc eur, dosah na rozpočet by bol zrejme výrazne nižší ako 100 miliónov ročne.

Bolo by to zhruba 10-krát menej, ako by stál jeho pôvodný nápad znížiť daň pre všetky firmy z dnešných 21 % na 15 %.

Rozpočtová rada pred časom odhadla, že celoplošné zníženie dane zo ziskov by stálo štát zhruba 800 miliónov eur. Dáta o ziskovosti živnostníkov a malých podnikov podľa FinStatu ukazujú, že nová verzia daňových úľav pre firmy by stála oproti tomu len desiatky miliónov eur.

Opakuje sa tak scenár, keď šéf SNS Danko presadzoval povinné 13. a 14. platy pre zamestnancov, no napokon prijal oveľa lacnejší kompromis navrhnutý ľuďmi od ministra financií Petra Kažimíra. Namiesto povinných 13. a 14. platov vznikli zákonom dobrovoľné odmeny s malými daňovými úľavami a namiesto plošného prudkého zníženia firemných daní prejdú teraz parlamentom len odpustky pre malé podniky.

„Asi 80 percent firiem má obraty do 50-tisíc eur. Urobili sme kompromis, že firmy s obratom do 100-tisíc eur aj SZČO budú mať daň z príjmov 15 percent a ostatné firmy 21 percent,“ povedal Danko v TA3.

V súčasnosti sa zisky právnických osôb zdaňujú sadzbou 21 percent a príjmy živnostníkov 19 percentami.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie