Denník N

Kým babička siahla po fľašu, vnuk stihol zjesť jej liek. Lekárka varuje, že otravy detí sú rýchle

Foto - Flickr.com/Marco Verch
Foto – Flickr.com/Marco Verch

Keď je situácia natoľko vážna, že musíte ísť s dieťaťom do nemocnice, dbajte na detaily. Snažte sa zistiť, aký liek dieťa prehltlo, koľko ho požilo, a pre istotu si spomeňte aj na ďalšie lieky, ktoré máte v domácnosti.

Píše Emily Sohnová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Trvalo to iba pár sekúnd. Počas rodinného výletu si žena vzala tabletku Ambienu a škatuľku tohto lieku na spanie, ktorý sa predáva iba na predpis, položila na umývadlo. Otočila sa, aby si vzala fľašku s vodou. V tom okamihu jej dvojročný vnuk schytil tabletku a zjedol ju.

„Stála priamo tam, ani sa nepohla, len načiahla ruku. Také to bolo rýchle,“ vraví pediatrička Maneesha Agarwalová, ktorá dieťa ošetrovala na pohotovosti.

Americké nemocnice v roku 2017 ošetrili na otravu liekmi 52-tisíc detí mladších ako šesť rokov. To je menej ako v roku 2010, keď ich bolo 76-tisíc, čo naznačuje, že bezpečnostné opatrenia zaberajú. „No stále je to priveľa,“ tvrdí internista Dan Budnitz, ktorý vedie bezpečnostný program v Centre pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Odborníci pracujú na tom, aby deti pred požitím liekov ochránili bezpečnejšími baleniami aj lepšími „návodmi na použitie“. „Vytvorili sme lepší vrchnák a snažíme sa rodičom i ďalším opatrovníkom pripomínať, aby ho nezabudli na fľašu nasadiť po každom použití. Nabádame ich, aby lieky zakaždým odpratali z dohľadu, aj keby ich mali potrebovať už o ďalšie štyri hodiny.“

Smrteľná už jedna dávka

Americká asociácia pre kontrolu jedov každoročne zaznamená viac než dva milióny telefonátov, ktoré sa týkajú požitia potenciálne škodlivých látok. V roku 2017 sa takmer polovica týchto telefonátov týkala detí mladších ako šesť rokov. Pri mnohých incidentoch išlo o prehltnutie batérií či čistiacich výrobkov, tradičnou hrozbou však ostáva aj požitie liekov. Vyše 80 percent takýchto detí malo jeden až tri roky.

Hoci do nemocníc vozia stále menej detí s podozrením na otravu liekmi, ukázalo sa, že niektoré sú čoraz viac problematické – predovšetkým

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie