Denník N

Dubové lesy na západe Slovenska idú letecky striekať, ochranári varujú pred ohrozením ľudí aj zvierat

Letecký postrek lesov na Orave s hnojivom v roku 2007. Foto – archív TASR
Letecký postrek lesov na Orave s hnojivom v roku 2007. Foto – archív TASR

Lesníci sa letecky postrekovať lesy neodvážili už desať rokov. Teraz chcú zabiť premnožené húsenice na 600 hektároch lesa.

Na západnom Slovensku medzi Bratislavou a Trnavou sa v nížine tiahnu pre túto oblasť typické dubové lesy. Pri daždivom počasí, aké je teraz, tam rastú hríby, smerom k úpätiu Malých Karpát sú na ich hranici hektáre vinohradov.

Štátny podnik Lesy SR chce teraz dubové lesy striekať zo vzduchu látkou Biobit XL. Lesníci tak chcú vyhubiť húsenicu mníšky veľkohlavej, ktorá sa túto jar premnožila, napadla duby a žerie im listy.

Ochranári varujú, že postrek ohrozí ľudí, chránené živočíchy a aj vody.

Je to naozaj neškodná látka? To nevieme

Štátni lesníci chystajú letecké postreky po desiatich rokoch. Naposledy ich robili v Nízkych Tatrách v roku 2009, ďalšie pokusy striekať zo vzduchu zastavili ochranári zo združenia Vlk. Tí teraz upozornili aj na postreky na západe Slovenska.

Tentoraz nejde o zásah v národnom parku, ale v lesoch s najnižšou ochranou. Aj tam však žijú chránené rastliny a živočíchy a štátni lesníci podľa náčelníka Vlka Juraja Lukáča na letecký postrek potrebujú aj výnimku na zabíjanie týchto druhov – tú podľa neho nemajú a ani nežiadali.

Hovorca lesníkov Pavel Machava vraví, že na húsenice chcú použiť „Biobit XL, ktorý je schválený aj na použitie v ekologickom hospodárstve“. Zdôrazňuje, že to nie je chemická, ale biologická látka.

To uznáva aj Lukáč, no vysvetľuje, že schválený postrek znamená odobrenie, že je látka účinná – a nie neškodná. „Žiadne štúdie nepotvrdzujú, že sú to látky neškodné pre zdravie človeka,“ povedal Lukáč.

Vlk preto požaduje dve veci, ktoré podľa Lukáča letecký postrek zastavia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovenské lesy

Teraz najčítanejšie