Denník N

Zelenskyj obstál v Putinovom teste

Volodymyr Zelenskyj. Foto - TASR/AP
Volodymyr Zelenskyj. Foto – TASR/AP

Ukrajinský úspech môže predznamenať aj úsvit demokracie a slobody v Rusku.

Autor je britský novinár a spisovateľ

Dokonca ani tí najväčší fanúšikovia nového ukrajinského prezidenta neboli príliš nadšení jeho znalosťami v oblasti národnej bezpečnosti. Ale odpoveď Volodymyra Zelenského na posledný trik ruského prezidenta Vladimira Putina naznačuje, že obavy z jeho neskúsenosti sú neodôvodnené.

Ruský líder sa, zdá sa, pokúsil otestovať, ako bude Ukrajina reagovať: povedal, že urýchli vydávanie ruských pasov pre obyvateľov odštiepeneckých regiónov na východe krajiny. Pasportizácia, ako tento proces nazývajú, je bežne praktikovaná ruská taktika, ktorá má zvýšiť kremeľský vplyv na iné krajiny. Putin neskôr povedal, že bude zvažovať, či by ruské pasy nemali byť dostupné pre všetkých Ukrajincov.

Potenciálna existenčná hrozba

Reakcia zvoleného prezidenta Zelenského, ktorú v ukrajinčine i v ruštine vydal na Facebooku, bola elegantná, dômyselná a hlboko dojemná. Najprv poradil Kremľu, aby nemárnil čas pokusmi o „zvádzanie“ a potom ponúkol Rusom, aby požiadali o ukrajinské pasy. Ako povedal, jeho krajina prijala úlohu byť príkladom demokracie v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Súčasťou tejto úlohy je podľa nového prezidenta poskytnúť ochranu, azyl a občianstvo všetkým, ktorí sú pripravení bojovať za slobodu bok po boku s Ukrajincami.

Ruská propagandistická ofenzíva ochabovala dokonca už pred touto konfrontáciou. Porážka končiaceho prezidenta Petra Porošenka totiž vyvrátila tézu, že na Ukrajine funguje len predstieraná demokracia, ktorú riadia pučisti s fašistickými myšlienkami. Autokrati voľby neprehrávajú – stačí sa spýtať pána Putina či jeho priateľov. Teraz sa vďaka obratnej reakcii pána Zelenského

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Volodymyr Zelenskyj

Teraz najčítanejšie