Denník N

Newsfilter: Slovensku hrozí strata titulu majstra sveta, je to vážne

Foto – TASR
Foto – TASR

1. Kde ste boli 1. mája 2004, keď Slovensko dosiahlo najväčší úspech vo svojich dejinách? 2. Kažimírov vyrovnaný rozpočet je dnes v troskách a vyzerá ako ťažko splniteľný sen. 3. Pellegrini sa nedohodol s Pentou, ale s Dankom áno.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Kde ste boli 1. mája 2004, keď Slovensko dosiahlo najväčší úspech vo svojich dejinách?

V životoch štátov a národov sú chvíle, na ktoré sa pamätajú všetci ich príslušníci. Staršie generácie napríklad stále vedia, čo robili 21. augusta 1968. Mnohým sa takáto spomienka spája s niektorou z udalostí novembra 89. No dnes si možno viac ľudí presne spomína, kde boli a čo robili, keď Slovensko v roku 2002 získalo titul majstra sveta v hokeji.

Bola to vtedy pri televízoroch, v krčmách a na námestiach skvelá zábava, ale stále iba zábava. Navyše iba krátkodobá, pretože veľký športový úspech zostal nevyužitý.

Zo vstupu Slovenska do Európskej únie sa môže stať v niečom podobný príbeh. Prijali nás do nej o dva roky neskôr, ako sme získali hokejový titul, ale iba zlomok z tých, čo sa nadchli ním, sa dodnes rovnako dobre pamätá na deň, keď sme získali omnoho dôležitejší geopolitický titul majstrov sveta.

Je to obrovská vec, ale správanie väčšiny politikov tomu dnes až na výnimky vôbec nezodpovedalo. Najväčšia sláva bola u prezidenta Andreja Kisku, ktorý mal pri tej príležitosti silný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie