Denník N

Ako sa naučiť žiť so zlozvykmi svojich partnerov a kedy sú už neúnosné

Ilustračné foto - Flickr.com/Guian Bolisay
Ilustračné foto – Flickr.com/Guian Bolisay

Väčšinou nad nimi len mávneme rukou, niekedy však môžu byť rozbuškou poriadnej hádky alebo dokonca príčinou rozvodu.

Americká profesorka psychológie Susan Kraussová Whitbournová tvrdí, že ak žijeme alebo sme žili v dlhodobom partnerskom vzťahu, vieme vymenovať desať až pätnásť zlozvykov svojho partnera či partnerky. Presne toľko dokáže ona či on vytiahnuť na nás. No, skúste, koľko narátate.

Whitbournová spomína skôr drobné, zato však otravné veci, akými sú zdvihnutá doska na toalete, obschnutá zubná pasta, neumyté riady v dreze, prepotené oblečenie pohodené na zemi, či nezhasnuté svetlá v izbách, kde nikto nie je.

To sú veci, ktoré iritujú, ale často ich prehliadneme či so zaťatými zubami napravíme. Niekedy však môžu byť spúšťačom hádky.

„Spomínam si, že naša prvá veľká hádka sa začala po tom, čo som svojej vtedajšej priateľke vytkol, že zase nevymenila vodu kvetom vo váze. Takmer vždy som to robil ja, ale vtedy som akurát bol pár dní odcestovaný, a keď som sa vrátil domov a videl tú brečku vo váze, už som sa nezdržal,“ hovorí štyridsiatnik Michal, ktorý sa ohlásil, keď sme vyzvali našich čitateľov, aby sa s nami podelili o zážitky so zlozvykmi.

„Jasné, že smradľavý sliz vo váze nebol náš hlavný problém. Ja som mal pocit, že sa nestará o nič iné ako o seba, jej zase prišlo hlúpe rozčuľovať sa pre nejakú vázu. Potom sme na seba začali vyťahovať,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Teraz najčítanejšie