Denník N

Takto vyzerá deepfake: Ako Zeman pomohol čínskej starenke a daroval jej barlu

Falošné videá zatiaľ nevznikajú často, pretože ich výroba je nákladná, no čoskoro sa to môže zmeniť.

Video s českým prezidentom Milošom Zemanom, ako počas návštevy Číny údajne pomáha miestnej starenke, v utorok dorazilo do viacerých českých redakcií. Portál Seznam Zprávy nahrávku zverejnil. Český Deník N však overil, že ide o podvrh.

Zdroj, ktorý správu šíril, sa vydával za zástupcu jedného hongkonského média. „Hong Kong Free Press potvrdzuje, že správa, ktorú ste dostali, je falošná,“ napísal Deníku N zo svojej oficiálnej adresy skutočný šéfredaktor média. Že ide o výmysel, potvrdil aj prezidentov hovorca Jiří Ovčáček.

Kto video vytvoril, kto ho šíril po českých redakciách a s akou motiváciou, zatiaľ nie je jasné.

Deník N sa celý deň bez úspechu snažil zohnať vyjadrenie portálu Seznam Zprávy. Ani po siedmich hodinách od publikovania tejto témy na Facebooku nebol príspevok upravený. Server po niekoľkých hodinách od vydania príspevku iba do komentárov doplnil vyjadrenie Jiřího Ovčáčka a šéfredaktora Hong Kong Free Press. Nie je v ňom však spomenuté, že ide o podvrh.

Hovorca prezidenta verejne uviedol, že je to ukážkový príklad hybridnej vojny, a dodal, že ide o „sprostú

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ roman.pataj@... je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Hoaxy a propaganda

Technológie

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie