Denník N

Nový predseda Ústavného súdu Fiačan: November 89 som si všimol, bol som priamo účastný

Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. Foto N – Vladimír Šimíček
Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan. Foto N – Vladimír Šimíček

Predseda Ústavného súdu v prvom veľkom rozhovore hovorí o tom, že jeho základnou hodnotou je humanizmus a má silný vzťah k životnému prostrediu. Ivana Fiačana hnevá rúbanie lesov aj znečisťovanie vôd.

V rozhovore sa dočítate aj o tom:

  • čo chce Fiačan zmeniť na fungovaní Ústavného súdu,
  • ako sa ako študent zapojil do novembra 1989,
  • koho považuje za právne kapacity a čo bude robiť ináč ako doterajšia predsedníčka súdu Ivetta Macejková,
  • ako zastupoval klienta v kauze Armagedon, v ktorej sa súdi firma so štátom,
  • ako si zvyká na nové postavenie a premýšľa o tom, s kým sa stretáva.

O pozícii predsedu Ústavného súdu sníval viac ako rok predseda Smeru a bývalý trojnásobný premiér Robert Fico. Teraz ste tu však vy. Aký je to pocit?

V prvom rade zaväzujúci. Táto funkcia je snom mnohých právnikov a prináša so sebou najmä veľkú zodpovednosť. Mám víziu, ktorú chcem presadiť. Postupne ju prezentujem aj svojim kolegom sudcom. Z hľadiska rozhodovacej činnosti som najmä sudcom a až potom predsedom, ale plne si uvedomujem aj všetky ostatné úlohy a povinnosti vyplývajúce z funkcie predsedu. Z médií som vnímal, že o túto funkciu bol záujem.

Bol to aj váš sen?

Môj sen bol stať sa sudcom Ústavného súdu, určite nie predsedom. Funkciu som však prijal a budem sa jej naplno venovať.

Čo je vašou víziou?

Posunúť súd vpred z hľadiska organizačnej stránky aj rozhodovacej činnosti. Nie je tajomstvom, že je tu potrebné napraviť niektoré veci – od podateľne cez rozvrh práce alebo komunikáciu navonok až po ďalší rozvoj elektronizácie konania, napríklad sprístupnenie elektronického súdneho spisu aj účastníkom konania, tak ako je to na všeobecných súdoch. Pri rozhodovacej činnosti je to najmä otázka zjednocovania judikatúry, mnohokrát sú tu rozdielne názory. Alebo otázka zamietania návrhov len z procesných dôvodov, pretože sa nedosiahla potrebná väčšina v pléne a účastník konania len preto vôbec nedostane odpoveď. Samozrejme, nemôžem žiadnemu sudcovi rozkázať alebo naňho vplývať, to som v živote nerobil ani robiť nebudem, ale metodologicky alebo z hľadiska vzdelávania by som chcel prispieť k tomu, aby navrhovatelia dostali odpovede.

Ako ste vnímali, že túto funkciu chcel Robert Fico, teda politik, ktorý presadil mnoho protiústavných vecí, ako napríklad stavanie diaľnic na cudzom či zákaz zisku zdravotných poisťovní, alebo stál za nevymenovaním Jozefa Čentéša?

Je to vec posúdenia toho, či spĺňal podmienky stať sa sudcom Ústavného súdu. To, či je vhodným kandidátom, posudzuje ústavnoprávny výbor, Národná rada a aj pán prezident. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľba ústavných sudcov

Slovensko

Teraz najčítanejšie