Denník N

Zabudnite na Osamelosť prvočísel. Giordano napísal aktuálny román o manželstve aj túžbe po dieťati

Viera v Boha, ekológia aj rodičovská láska sú témami novej knihy talianskeho autora Paola Giordana, v ktorej opäť dokázal svoj rozprávačský talent a tiež zmysel pre detail.

Určuje láska všetko v našom živote? A je dôležitejšia ako viera v Boha? Taliansky spisovateľ Paolo Giordano prichádza po štyroch rokoch s novým románom s názvom Požierači neba (vyd. Slovart, 2019).

Nešťastím postáv môže pripomenúť jeho najznámejšiu knihu Osamelosť prvočísel, ale dejom a záverom sa zdá, že sa od nej konečne oslobodil. Giordano sa opäť venuje mladosti, ktorá je podľa neho kľúčová, ale skúma ju v širších súvislostiach. Nenazerá na ňu len z hľadiska emócií, ktoré v tom období prežívame vari najintenzívnejšie. Analyzuje tiež rozhodnutia v období dospievania, ktoré potom definujú všetko ostatné.

Giordano nepotrebuje všetko opisovať, je presný a výstižný, ale pritom čitateľom povie všetko podstatné. Nepíše chronologicky, preskočí desiatky rokov, aby sa k nim neskôr vrátil a vysvetlil, čo možno medzi riadkami uniklo. Samotné plynutie času navyše nie je dôležité; dôležitejšie je to, čo sa odohráva práve v tejto chvíli, pretože všetko ostatné pominie.

Požierači neba je silný a krásny román o láske vo všetkých jej podobách – medzi partnermi, priateľmi, súrodencami, je o láske rodičov k deťom aj láske veriaceho k Bohu.

Najdôležitejšia mladosť

Rozprávačom deja je žena, čo je na Giordanove romány výnimočné. Kým muži určovali príbehy v jeho predošlých knihách, tu má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knižné recenzie

Kultúra

Teraz najčítanejšie