Denník N

Newsfilter: Toto vám Fico zabudol povedať, keď sa pobratal s Kotlebom pre dôchodkový vek

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Ešte tento mesiac si začnite odkladať na dôchodok. 2. Až sa nechce veriť, kto je predsedom Ústavného súdu. 3. Kočner vraj dal sledovať aj Čižnára.

Správy vybral a komentoval Filip Obradovič

1. Ešte tento mesiac si začnite odkladať na dôchodok

Najzásadnejšia a najviac podceňovaná téma najbližších desaťročí pre Slovensko, ktorá čoskoro zmení naše životy, sa volá starnutie. Naša republika v najbližších rokoch zostarne najrýchlejšie spomedzi vyspelých krajín, a nič na tom nezmení, že sa tu o tom nevedie žiadna širšia spoločenská debata.

Štatistický úrad vo štvrtok informoval, že v roku 2018 bolo na Slovensku po prvýkrát v histórii menej detí ako starých ľudí – na každých sto detí (do 14 rokov) pripadalo 102 starých (65+ rokov). Narodilo sa síce stále viac ľudí, ako zomrelo, ale už ich bolo menej ako v roku 2017. A narodilo sa nás dokonca menej ako tých, čo do republiky prišli z iných krajín.

Druhý rok po sebe je polovica obyvateľstva staršia ako 40 rokov. Toto číslo bude už len rásť. Nedá sa to nijako zastaviť, nutné je sa na to len pripraviť.

Sústruhy a iné veci. Základný dôsledok starnutia ľudí pocítite na svojich nízkych dôchodkoch. Zosype sa súčasný dôchodkový model, keď väčšina ľudí v produktívnom veku robí na dôchodky menšine, ktorá už nepracuje.

Málo pracujúcich a veľa dôchodcov znamená, že dôchodky sa radikálne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie