Denník N

Bojuje so starnutím: Verím, že sme blízko k 200-ročnému životu, vraví britský gerontológ

Aubrey de Grey vystúpil na technologickom festivale IXPO, ktorý sa konal koncom apríla v Bratislave. Zdroj – SENS Fundation/Wikimedia/cc
Aubrey de Grey vystúpil na technologickom festivale IXPO, ktorý sa konal koncom apríla v Bratislave. Zdroj – SENS Fundation/Wikimedia/cc

Starnutie zabíja denne 110-tisíc ľudí, vraví gerontológ Aubrey de Grey pre Denník N.

Malária je zlá, lebo zabíja veľa ľudí – podobne ako starnutie (z angl. aging), vraví vo svojej TED prednáške z roku 2007 Aubrey de Grey.

„Jediný rozdiel medzi nimi je, že starnutie zabíja oveľa viac ako malária,“ dodal rečník.

O podobnej téme hovoril de Grey aj minulý týždeň, keď vystúpil na technologickom festivale IXPO v Bratislave. Denník N mal príležitosť chvíľu sa s britským biológom a gerontológom (odborník na starnutie) zhovárať o jeho práci.

Odborník sa už zhruba dve dekády zaoberá myšlienkou konca starnutia (ktorú spája s radikálnym predĺžením ľudského života na stovky rokov, možno aj viac). V ostatných rokoch vystúpil De Grey na mnohých TEDx prednáškach po celom svete a o jeho práci písali v The New York Times, Washington Post, Financial Times či Popular Science.

Koncentrácia vizionárov a boháčov

De Grey vyštudoval IT a o tému starnutia sa začal zaujímať ako dvadsiatnik po tom, čo sa zoznámil so svojou exmanželkou, genetičkou Adelaide Carpenterovou. „Zistil som, že biológovia sa o starnutie príliš nezaujímali. Nechápal som, prečo to nepovažujú za problém číslo jeden,“ vysvetlil de Grey pre Denník N, že nezáujem vedcov ho motivoval, aby sa otázke začal venovať naplno. V roku 2000 získal doktorát z biológie na prestížnej Cambridgeskej univerzite.

V roku 2007 vydal knihu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda, Technológie

Teraz najčítanejšie