Denník N

Zobudili politikov protesty? Stovky miest a celá Británia vyhlásili klimatickú pohotovosť

Hnutie Extinction Rebellion v Londýne. Foto - TASR/AP
Hnutie Extinction Rebellion v Londýne. Foto – TASR/AP

Prvým britským mestom, ktoré vyhlásilo klimatickú pohotovosť, bol Bristol ešte v novembri minulého roku.

Ešte minulé leto to z pohľadu klimatických aktivistov vyzeralo, že katastrofa sa blíži. Európu zasiahla silná vlna horúčav a sucha, v americkej Kalifornii sa rozhoreli najsmrteľnejšie požiare v jej dejinách. Krátko nato, na jeseň, uverejnil panel OSN pochmúrnu správu.

Rok predtým odstúpil nový americký prezident Donald Trump od parížskej klimatickej dohody a vlani vyhral v Brazílii populistický prezident Jair Bolsonaro, ktorý chce zvýšiť ťažbu pralesov. Mimochodom, vlani Brazília prišla o lesy s veľkosťou tretiny Slovenska.

Najnovšie udalosti však klimatickým aktivistom dávajú nádej. Mladá Švédka Greta Thunbergová odštartovala protesty, do ktorých sa zapojili stredoškoláci v mnohých krajinách. V posledných týždňoch protestujúci z hnutia Extinction Rebellion paralyzovali časti Londýna.

Zobudili politikov

Zdá sa, že demonštrujúci v uliciach pomohli zobudiť politikov. Vidno to najviac vo Veľkej Británii, ktorá sa stala prvým štátom na svete, ktorý vyhlásil klimatickú pohotovosť (alebo núdzu). Schválil to v stredu britský parlament.

„Uznávame, že situácia, ktorej čelíme, je núdza, je to kríza, je to hrozba, ktorá nás všetkých musí spojiť, aby sme jej čelili,“ povedal podľa The Financial Times britský minister životného prostredia Michael Gove.

„Možno sme v bode obratu toho, ako vážne sa svet zaoberá klimatickou zmenou,“ napísal americký portál Quartz.

Čo presne znamená klimatická pohotovosť,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie