Denník N

Učí deti zadarmo programovať: Na Slovensko som sa vrátil už s plánom, že to budem robiť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ernest Walzel je programátor, študoval počítačovú bezpečnosť a bioinformatiku vo Veľkej Británii. Pred dvoma rokmi sa vrátil na Slovensko, programuje pre Slovensko.Digital. Vo voľnom čase spolu s ďalšími dvoma mentormi učí programovať deti. Krúžok je zadarmo a vychádza z írskeho modelu, ako učiť deti programovať.

Walzel hovorí, že ich cieľom nie je, aby každé dieťa, ktoré k nim do klubu príde, sa stalo programátorom. Deťom chcú priblížiť technológie, aby sa z nich stali nielen ich používatelia, ale aj tvorcovia.

Walzel v rozhovore tiež vysvetľuje, prečo sa rozhodol pre štúdium vo Veľkej Británii a v čom sa mýlil, keď si myslel, že štúdium informatiky je tam na vyššej úrovni ako u nás.

Hovorí tiež, prečo sa rozhodol vrátiť na Slovensko a čo si myslí o kvalite vyučovania informatiky na našich základných školách.

Pred viac ako desiatimi rokmi ste začali študovať informatiku vo Veľkej Británii. Prečo ste ju neštudovali na Slovensku?

Bol som na veľtrhu, kde sa prezentovali školy z rôznych krajín, a tam som si vybral univerzitu v Lutone. Pôvodne som chcel študovať v Austrálii, ale keď som si pozrel, koľko stojí školné, uvedomil som si, že to asi nepôjde. Ani v Británii to nebolo lacné, ale tam štát dával každému z Európskej únie pôžičku. Ešte teraz ju splácam. Pre mňa však bolo dôležité, že som nemusel nič platiť dopredu. Spravil som prijímačky aj na fiitku (Fakulta informatiky a informačných technológií STU), ale povedal som si, že hocijaká škola v Anglicku bude lepšia ako na Slovensku. Ale potom som zistil, že to tak vôbec nie je.

V čom ste sa teda mýlili?

Na univerzite sme sa učili stredoškolskú matematiku, ktorú som dávno vedel, ale niektorí ľudia tam mali veľké resty. Mám veľa kamarátov, ktorí študovali na fiitke, a viem, že sa potili pri matematickej analýze, dôkazoch, čo sa napríklad mňa ani nedotklo. Aj keď celý život programujem, myslím si, že z matematiky nemám až také vedomosti. Sklamalo ma aj to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie