Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Danko ukázal graf a uveril aj tomu, že mu porozumel

Danko verí grafom, ale neznáša analytikov. Lidl trolluje SNS zákony. Štát prišiel s dobrým návrhom: chráňme zaočkované deti pred nezaočkovanými.

 Získajte Nový Účet #premodruplanetu až na 36 mesiacov bez poplatku za vedenie.


Správy vybral a komentoval Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Ľudia chodia viac do hôr, čiže v Dankovej hlave všetko dobre dopadlo

Andrej Danko v piatok predstavil štatistiky, ktoré podľa neho dokazujú, že zníženie DPH na ubytovacie služby a takzvané rekreačné poukazy boli správne rozhodnutie. Bohužiaľ, grafy, ktoré ukázal, nič také nedokazujú.

Čo hovorí Danko: Januárový, ale najmä februárový nárast počtu slovenských turistov, ktorí prenocovali v niektorom zo slovenských hotelov či penziónov, je veľký a spôsobili ho vládne opatrenia.

Čo hovorí graf: Tohtoročný nárast návštev slovenských turistov je naozaj vysoký (14,7 %, 105-tisíc ľudí), určite vyšší ako rok predtým, keď medziročne dokonca veľmi málo klesol.

Aká je príčina: S najväčšou pravdepodobnosťou má Danko pravdu a k rastu naozaj prispeli dovolenkové poukazy pre zamestnancov väčších firiem a možno aj nižšia DPH.

Príčina však môže byť len výkyv vďaka počasiu alebo počet prenocovaní stúpol len naoko, pretože obce viac ako v minulosti tlačili na riadne vykazovanie prenocovaných hostí, z ktorých majú dane.

Čo hovorí Danko 2: Podľa predsedu SNS tým štát navyše určite zarobil, pretože ľudia tak viac míňali, a to malo vykryť straty z odpustených daní a odvodov pri rekreačných poukazoch.

Aká je realita: Netušíme, či na tom štát zarobil alebo nie, a po takom krátkom čase to nemôžu vedieť ani analytici na ministerstve financií, na ktorých sa Danko odvoláva. Určite to však nie je také jednoznačné, ako tvrdí Danko.

Mínusy: Štát dostal na DPH určite menej, pretože tá klesla na polovicu, a aj keď celkový objem stúpol o 15 percent, nemohlo to vykryť výpadok DPH z ubytovania. Okrem toho štát dostane menej na odvodoch a daniach, pretože 500-eurový rekreačný poukaz je oslobodený od dane a odvodov.

Plusy: Popri ubytovaní návštevníci určite minuli aj niečo navyše, a tak znova zaplatili DPH a pomohli pri podnikaní v cestovnom ruchu. Ale netušíme, aký veľký je to prínos a či sa vyrovná nákladom štátu na rekreačné poukazy a nižšiu DPH.

Danko tvrdí, že takú kalkuláciu urobiť vie, a my ostatní mu jeho sebavedomie môžeme len závidieť.

Vážne by sme sa však mali skôr zaoberať tým, že človek s takou neprimeranou predstavou o kvalite svojho úsudku šéfuje na Slovensku tvorbe zákonov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Danko

DPH na potraviny

Iné podcasty Denníka N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

SNS

Komentáre

Teraz najčítanejšie