Denník N

Pellegrini chválil Trumpa a Trump chválil seba

Foto - AP
Foto – AP

Zatiaľ sa zdá, že si slovenský premiér prijatie vo Washingtone vyslúžil najmä tým, že kupujeme americké zbrane.

Zdá sa, že chémia medzi slovenským premiérom a americkým prezidentom počas ich stretnutia zafungovala. A nemala prečo nefungovať. Počas spoločného vystúpenia a minitlačovky pred slávnym krbom v Bielom dome názorová a tematická zhoda medzi obidvoma politikmi priam bila do očí. Peter Pellegrini chválil Donalda Trumpa a ten túto príležitosť, napokon ako skoro všetky, využil na to, aby chválil sám seba.

Pellegrini toho však celkovo veľa nenavravel, veľkú väčšinu času stráveného pred krbom by ho pokojne nahradila umelá palma. Amerických novinárov zaujímali domáce záležitosti a ich medzinárodný presah, čo je celkom logické, ak máte pred sebou prezidenta zvoleného aj s pomocou ruských manipulácií.

Trump sám tiež nemal žiadnu potrebu hovoriť o niečom inom než o svojich úspechoch a domnelých krivdách. K týmto témam podľa domácich Pellegrini evidentne nemal čo povedať. Ohľadne svojho hosťa a jeho krajiny Trump väčšinou opakoval frázy, aké hovorí skoro každej návšteve.

Rokovania slovenského premiéra s americkým prezidentom, samozrejme, nemožno posudzovať len podľa dojmu spred krbu.Takáto udalosť by mala svoj symbolický význam, aj keby sa Pellegrini vôbec nedostal k slovu. A za celý čas, čo spolu strávili, museli premiér a prezident hovoriť aj o niečom inom ako o Trumpovi. Otázkou však zostáva, či Slovensku návšteva okrem symbolického prinesie aj iný a reálnejší osoh.

K čomu ďalšiemu sa politici ešte dostali a najmä či z toho dačo vzíde, sa dozvieme až časom podľa toho, čo sa na základe rokovaní začne diať. Konkrétne veci sa obvykle neriešia na podobných stretnutiach vrcholových politikov – tam sa väčšinou len ujasní, či majú obe strany rovnaké plány, ciele a či existuje politická vôľa ich dosiahnuť. Zvyšok je predmetom ďalších rokovaní na nižších úrovniach.

I tak sa však očakáva, že po podobnom stretnutí sa objavia nejaké konkrétnejšie vyjadrenia práve o spoločných cieľoch. Nie je veľmi povzbudivé, že aj úrad slovenského premiéra mal vo svojej tlačovej správe zjavne problém dať rokovaniam spätne obsah. Rovnako mali slovenskí novinári veľký problém z návštevy vyrobiť aspoň trochu zaujímavé spravodajstvo.

Od Pellegriniho sme sa dozvedeli vlastne len to, že s Trumpom priateľsky podebatovali o rôznych očakávaných témach. Sám napríklad pripomenul riziká plánovaných amerických ciel pre slovenský automobilový priemysel.

Azda najviac o charaktere návštevy a vzťahoch so súčasnou americkou vládou tak povedala Pellegriniho poznámka o tom, že si Slovensko bude lepšie plniť svoje spojenecké záväzky v rámci NATO, bude dávať viac peňazí na obranu a bude nakupovať americké zbrane.

Trumpa najviac zo všetkého zaujíma naplnenie jeho sľubu o naštartovaní americkej ekonomiky a jedným z nástrojov na to má byť zbrojný priemysel. Zdá sa, že funguje prostý recept: ak si chcete amerického prezidenta nakloniť, kupujte americké zbrane, v prípade Slovenska okrem iných stíhačky F-16.

Potom vám vo Washingtone odpustia aj to, že inak nie ste práve príkladný spojenec, že časť vládnych politikov sa kamaráti radšej s Ruskom a spoluprácu s USA v obrane skôr sabotuje. Nehovoriac o problémoch s korupciou či s dodržiavaním princípov demokracie a právneho štátu.

Americký záujem o strednú Európu má viacero dôvodov. Spojené štáty si konečne uvedomili, že ich dlhodobý nezáujem otvoril tento región Rusku a Číne, a teraz by radi ruský a čínsky vplyv u nás zase oslabili. Pre súčasnú vládu je však veľmi dôležitá aj naša ochota kupovať práve americkú výzbroj.

Ak ste problematický politik inak málo významného štátu a chcete si svoju pozíciu posilniť stretnutím s Trumpom, asi najistejšou cestou je si tú hodinku s ním jednoducho kúpiť. Veď to aj tak nepôjde z vašich peňazí.

Netýka sa to iba Slovenska. Nedlho po Pellegrinim sa oficiálnej návštevy vo Washingtone konečne dočká aj maďarský premiér Viktor Orbán. Pre neho je to dlhodobá trauma. Počas trinástich rokov svojho premiérovania sa v Bielom dome s americkým prezidentom stretol iba raz v roku 2001 a ani to nebola pravá plnohodnotná návšteva.

Orbán bol vo Washingtone oficiálne kvôli niečomu inému, jeho diplomati mu horko-ťažko vybavili stretnutie s viceprezidentom, na ktorom sa potom na chvíľu zastavil aj George Bush.

Američania si skrátka Orbána demonštratívne držali od tela. Jasne mu tak dávali najavo svoju nespokojnosť s tým, čo doma robí, a s jeho zbližovaním sa s rôznymi východnými diktátormi. Až nakoniec Orbán tiež pochopil, čo musí urobiť.

V rámci aktuálneho veľkého vyzbrojovania maďarskej armády Budapešť oznámila zámer kúpiť americké protivzdušné raketové systémy a hovorí sa o ďalších nákupoch vrátane najmodernejších stíhačiek F-35.

Vedľa toho je pre dnešný Washington zjavne druhoradé nielen to, čo sa deje v samotnom Maďarsku, ale aj to, že sa Budapešť stala trójskym koňom politických záujmov a tajných služieb Ruska a Číny.

Aby nedošlo k omylu: to, že budeme konečne dávať viac na svoju obranu, je úplne v poriadku. V poriadku je aj nákup amerických zbraní. Lenže i v tomto prípade platí, že nie je dôležité iba to, čo robíte, ale aj to, prečo to robíte.

Ak to má byť len forma podplácania súčasnej americkej vlády, aby nás mala rada a prehliadala všetko ostatné, čo naši lídri stvárajú, stredoeurópskym krajinám sa takéto nákupy vôbec nemusia vyplatiť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Donald Trump

Peter Pellegrini

Komentáre

Teraz najčítanejšie