Denník N

Rozvodová mediátorka: Najhoršie je, keď chce jeden rodič vymazať druhého zo života detí

Bronislava Švehláková. Foto N - Tomáš Benedikovič
Bronislava Švehláková. Foto N – Tomáš Benedikovič

Rozviesť sa je dnes veľmi ľahké – oveľa ťažšie je zotrvať vo vzťahu, hovorí Bronislava Švehláková, ktorá sa už vyše 10 rokov venuje rodinnej mediácii.

Kedysi bol rozvod tabu, mnohí ho považovali za zlyhanie. Ako je to dnes?

Dnes to už nie je až také tabu. Každý z nás pozná niekoho, kto je rozvedený, takže to nie je nič výnimočné. No aj dnes sa ešte stretávame s tým, že sa niekto nechce rozviesť, lebo sa bojí, čo by na to povedali ľudia. Najčastejšie ide o klientov z menších miest.

A hoci dnes to už skoro nikto nepovie, vo vnútri si ešte mnohí myslia, že je to určité zlyhanie. No rozvodom sa život nekončí. Len si ho treba nastaviť tak, aby sme sa po ňom nemali horšie ako pred ním. Lebo načo sme sa potom rozvádzali?

Prečo sa dnes teda ľudia najčastejšie rozvádzajú?

Dôvodov rozpadu manželstiev je veľa. Medzi oficiálnymi dôvodmi, ktoré sú uvedené v návrhoch na rozvod, je najčastejšou príčinou rozdielnosť pováh, názorov a záujmov. Za týmto všeobecným pojmom sa podľa mňa skrýva hlavne to, že sa partneri prestali rozprávať. Problémy má každý, ale ak ich nebudeme riešiť spolu, lebo si ich radšej vyriešime s kolegyňou či s kamarátmi, potom ten vzťah nemá šancu.

Veľmi často sú problémom aj rodičia partnerov, ktorí neprimeraným spôsobom zasahujú do životov svojich detí, nenechajú ich dýchať.

Nebolo to tak aj v minulosti?

Je možné, že to tak bolo vždy. Hoci si myslím, že v generácii našich mám to bol trochu iný model: opustil ma muž, musela som sa sama postarať o deti, zvládla som to, tak to zvládneš aj ty, dcéra moja – chlapa nepotrebuješ.

Dnešní päťdesiatnici-šesťdesiatnici zasahujú do života svojich detí trochu iným spôsobom. Na dnešné pomery sú to ešte v podstate mladí ľudia, pracujú, sú solventní, čiže svoje deti často aj dotujú. Keď dajú deťom byt, myslia si,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vzťahy

Teraz najčítanejšie