Denník N

Dostál: Kiska sa rozhodol správne, aj ja by som na čelo Ústavného súdu vybral Fiačana

Ondrej Dostál. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ondrej Dostál. Foto N – Tomáš Benedikovič

Predseda OKS a člen ústavnoprávneho výboru parlamentu Ondrej Dostál tvrdí, že koalícia naťahuje čas s voľbou kandidátov na ústavných sudcov; on preto navrhne v parlamente skoršiu voľbu.

Malo zmysel vypočuť druhýkrát alebo v niektorých prípadoch dokonca tretíkrát rovnakých uchádzačov?

Tak je nastavený zákon a zákon nepredpokladal, že sa nepodarí zvoliť potrebný počet kandidátov. Je jasné, že keď sme niekoho vypočúvali tretíkrát, obvykle sme sa už veľa nového nedozvedeli, hoci niektoré vystúpenia boli aj tentoraz zaujímavé. Uchádzači, ale aj my ako ústavnoprávny výbor sme však museli postupovať v súlade so zákonom a vypočutia uskutočniť.

Mali vypočutia ako také zmysel? Koalícia si aj tak zvolila, koho chcela.

Určite mali zmysel. Poslanci, ale aj verejnosť mali možnosť získať informáciu o uchádzačoch, aké by nemali, pokiaľ by to išlo doterajším spôsobom – teda že by uchádzači poslali len nejaké informácie o sebe a na výbore by bolo čisto formálne vypočutie. Takto niektorí ukázali svoje kvality, ale aj odhalili svoje slabiny.

Za predsedu Ústavného súdu prezident vymenoval Ivana Fiačana. Bol najlepším zo zvolených kandidátov?

Keby som mal z ľudí, ktorí sú momentálne ústavnými sudcami, vybrať predsedu Ústavného súdu, vybral by som aj ja pána Fiačana. Medzi uchádzačmi by som však našiel aj ďalších, o ktorých si myslím, že by mohli byť možno ešte lepší než

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľba ústavných sudcov

Slovensko

Teraz najčítanejšie