Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Kotlebovci na Bradle oslávili svoje nerozpustenie

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. ĽSNS dostala oficiálne potvrdenie, že nie je za čiarou. 2. Pellegrini sa vrátil z Ameriky, ale nič konkrétne o tom nehovorí. 3. Štát môže byť drsný na Pentu, ale narazí na realitu.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. ĽSNS s papierom o prijateľnosti

Tak trochu to bol týždeň Milana Rastislava Štefánika. Astronóm, francúzsky generál, spoluzakladateľ Československa a jeho prvý minister vojny sa stal v stredu víťazom televíznej ankety Najväčší Slovák a v sobotu sa na jeho mohyle stretli najvyšší štátni predstavitelia, aby si pripomenuli sté výročie jeho predčasnej smrti.

Generál na roztrhanie. Práve táto tragická smrť, okolo ktorej sa začali šíriť ničím nepodložené špekulácie, spôsobila, že sa z len 39-ročného a ešte nie všeobecne známeho Štefánika stala prakticky hneď legenda. Generál sa nestihol zapojiť do domácej politiky, kde by časom mohol urobiť nejaký prešľap alebo nepekný kompromis, ktorý by ho v očiach časti obyvateľstva pošpinil. Takto vznikol obraz človeka, ktorý je aj po storočí všeobecne prijímaný. No je to aj obraz, ktorý si každý dokáže dotvoriť podľa svojho gusta.

Preto sa v minulosti k Štefánikovi hlásili ľudáci i predstavitelia iných politických prúdov, teda s výnimkou komunistov, ktorí ho s krátkou prestávkou na 40 rokov takmer vymazali z dejín. A preto sa k nemu politici tých najrozličnejších farieb hlásia aj dnes.

V sobotu v Brezovej pod Bradlom a v Košariskách mohol človek zazrieť modré tričká koalície PS a Spolu, označkovaných prívržencov SNS či kandidátov na europoslancov z rôznych iných strán. Žiaľ, najviditeľnejší boli nakoniec kotlebovci mávajúci svojimi veľkými zelenými vlajkami.

Kotleba na koni. Nechajme bokom otázku, čo by si o nich Štefánik pomyslel. (To by sme sa totiž museli pýtať aj na to, čo by si človek, ktorý by nedbal, keby tu bola konštitučná monarchia, a nesúhlasil trebárs s volebným právom pre ženy, pomyslel o iných ľuďoch, ktorí v ňom vidia človeka potvrdzujúceho ich názory.) Dôležitejší sú dnes tí kotlebovci.

Tí síce prišli oficiálne na spomienku,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie