Denník N

Zubná pasta na žiletke, mobil v chladničke. Matky hovoria o nekonečnom nočnom vstávaní a obrovskej únave

Ilustračné foto – Flickr/Alyssa L. Miller
Ilustračné foto – Flickr/Alyssa L. Miller

Podľa výskumu je prvých šesť rokov dieťaťa pre rodičov najhorších. Matky trpia nedostatkom spánku, čo môže viesť aj k popôrodnej depresii.

Boli to veľmi náročné dni. Keď sme sa z nemocnice vrátili domov, prepadal ma strach. Už som sa nemohla spoliehať na sestričky, ktoré mi pomohli, keď sa dieťa povracalo alebo odmietalo mlieko. Zrazu sme na to zostali sami a ako rodičia amatéri sa učili za pochodu.

Najhoršie však boli prvé tri mesiace, keď sa syn budil v noci niekoľkokrát. Museli sme si zvyknúť na prerušovaný spánok, niekedy aj hodinové uspávanie, po ktorom som už nevládala zaspať. Inokedy sme sa v noci prebudili celí dezorientovaní, kto v izbe plače.

Každú voľnú chvíľu som plánovala využiť na spánok, väčšinou však vlastné presviedčanie nezabralo a so zatvorenými očami som počúvala zvuky ulice a čakala na detský plač. V živote rodiča to nie je nijako výnimočné, nedostatok spánku patrí k príchodu novorodenca.

Štúdia publikovaná v časopise Sleep však uvádza, že rodičia môžu pociťovať spánkovú depriváciu aj šesť rokov po narodení potomka.

Už nikdy kvalitný spánok

Vedci zbierali informácie na základe rozhovorov od takmer päťtisíc rodičov v Nemecku. Dáta zhromažďovali každý rok v období 2008 až 2015. Získali ich od 2500 žien a takmer 2200 mužov, pričom počas štúdie sa ich rodiny rozrástli o ďalšie deti.

Účastníci hodnotili kvalitu svojho spánku na stupnici 1 až 10 a odpovedali tiež, koľko hodín spia počas pracovného dňa a víkendu.

Výsledky ukázali, že rodičia spali najmenej v prvých troch mesiacoch rodičovstva, pričom výrazne menej spánku mali ženy. Hoci sa s pribúdajúcim vekom potomka spánok rodičov zlepšoval, ten nočný už nikdy nebol taký kvalitný ako pred narodením dieťaťa.

Dieťa síce v noci rodiča prestane potrebovať, matka ani otec sa však už poriadne nevyspia pre stres v obdobiach, keď je ich potomok chorý alebo má nočné mory. Napriek tomu, že spánok môjho syna sa po piatich mesiacoch upravil, v noci sa niekedy zobudí na to, že mu v pohybe počas spánku prekáža postieľka.

Jedine matka

Najväčšiu záťaž pre ženy podľa prieskumu znamenali prvé tri mesiaca materstva, keď priemerne stratili celú hodinu spánku.

„Spánok dieťaťa počas prvých mesiacov nezávisí od toho, či je deň alebo noc. Pravidelne sa budí v intervaloch a nielen kvôli hladu. Potrebuje pri sebe blízku osobu, ktorou je preň hlavne matka,“ vysvetľuje pre Denník N lekár Branislav Moťovský, ktorý vedie aj spánkové laboratórium.

Práve z tohto dôvodu trpí nedostatkom spánku predovšetkým matka, ktorú dieťa viac potrebuje nielen pre dojčenie, ale aj pre jej prítomnosť – vníma jej hlas, dotyk, vôňu a pohyb.

„Na plač dieťaťa reaguje matka omnoho citlivejšie, zobudí sa naň rýchlejšie ako partner,“ uvádza Moťovský s tým, že ide o všeobecný populačný znak.

Janu budil jej polročný syn niekoľkokrát za noc a pre únavu sa jej potom cez deň stávali absurdnosti.

„Náš syn sa v noci často budil kvôli dojčeniu. Niektoré noci som bola hore aj desaťkrát,“ hovorí. „Cez deň ma potom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Životy žien

Rodina a vzťahy, Veda

Teraz najčítanejšie