Denník N

Čaputová sa na sneme PS rozlúčila s hnutím, predsedom sa stal Truban

Zuzana Čaputová na sneme PS. Foto - Progresívne Slovensko
Zuzana Čaputová na sneme PS. Foto – Progresívne Slovensko

Nová strana, ktorej koalícia so stranou Spolu má v prieskumoch 13 percent, mení predsedu. Bude ním Michal Truban.

Chceme vyhrať voľby a chceme sa postaviť proti kotlebovcom – to sú dva hlavné odkazy z príhovorov na sneme mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) a nepôsobili veľmi skromne.

Členovia strany povzbudení výsledkom prezidentských volieb, v ktorých vyhrala už bývalá podpredsedníčka hnutia Zuzana Čaputová, si však veria, hoci posledné prieskumy im až na takýto optimizmus dôvod nedávajú.

Spoločná koalícia PS a strany Spolu Miroslava Beblavého v poslednom prieskume AKO skončila na treťom mieste: päť percent za Smerom, tesne za kotlebovcami a so zanedbateľným náskokom pred SaS Richarda Sulíka.

„Chceme voľby vyhrať, poďme tieto voľby vyhrať. Voľby vyhráme tak, že budeme spolupracovať,“ burcoval napriek tomu líder hnutia Michal Truban, jediný kandidát na predsedu.

Progresívci sa v prejavoch hlásili k viacerým volebným úspechom, ku ktorým podľa svojich slov prispeli: k výhre Jána Luntera v župných voľbách v Banskobystrickom kraji, Matúša Valla v komunálnych voľbách v Bratislave a Zuzany Čaputovej, ktorá prišla aj na snem.

Čaputová sa už len lúčila

Zvolená prezidentka vystúpila na sneme s krátkou a skôr formálnou trojminútovou zdravicou.

„Progresívne Slovensko a Spolu dnes už nie sú malými stranami na začiatku politickej cesty, ako to bolo pred rokom a pol, keď som do Progresívneho Slovenska vstupovala,“ povedala Čaputová. „Dnes už máte za sebou veľké výsledky v komunálnych voľbách v Bratislave a máte aj obrovský podiel na mojom výsledku v prezidentských voľbách.“

Nová prezidentka vyzvala straníkov, aby sa v politike

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Progresívne Slovensko

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie