Denník N

Televízna anketa Najväčší Slovák bola skôr o manipulácii ako o dejinách a vzdelávaní

Úvodný galavečer k Najväčšiemu Slovákovi. Foto - RTVS
Úvodný galavečer k Najväčšiemu Slovákovi. Foto – RTVS

Ak vám moderátorka šou Adela Vinczeová začne rozprávať o potrebe pravdy, je to nielen trápne, ale aj pokrytecké.

Slovenskej verejnoprávnej televízii sa vyčítalo, že sa dostatočne nevenuje vlastnej rozprávkovej tvorbe. Dnes môžeme povedať, že sa táto kritika vôbec nezakladá na pravde. Niektoré „dokumenty“, ktoré RTVS odvysielala v rámci svojej ankety o najväčšom Slovákovi, boli plnohodnotné rozprávky a ani ostatné k tomu obvykle nemali ďaleko.

Občas situáciu zachraňovali následné diskusie, i tam však veľmi záležalo na tom, koho do relácie pozvali. Niekedy možno išlo len o neuveriteľnú neschopnosť autorov relácie. Väčšina diskusií však pôsobila, že boli aj personálnym obsadením zámerne nastavené tak, aby z toho kandidát na najväčšieho Slováka vyšiel čo najlepšie a aby bolo jasné, že si aspoň účasť v top 10 zaslúži.

Keďže ani moderátor Štefan Chrappa obvykle nezachovával neutralitu a klonil sa na stranu kandidáta, boli diskusie väčšinou presilovkami obdivovateľov nad ľuďmi s kritickým a odborným prístupom.

Výnimkami z toho boli iba dve relácie, prvá o Jurajovi Jánošíkovi a posledná o Gustávovi Husákovi. Obhajca Juraja Jánošíka Peter Cabadaj sa síce odvolával na to, že je tiež historikom, dokument, ktorý o zbojníkovi natočil, však bol čistou rozprávkou.

Cabadaj v ňom prednášal jednoznačné tvrdenia napríklad o Jánošíkovej povahe a presvedčení, ktorých by sa seriózny historik asi nedopustil. Nezodpovedali totiž podmienkam danej doby alebo z dostupných prameňov jednoducho nemôžeme vedieť, ako to v skutočnosti bolo. Ak teda niekto za relevantný historický prameň nepovažuje vlastnú nezlomnú vieru alebo dvojdielny film Paľa Bielika zo 60. rokov.

V tejto diskusii to ešte boli dvaja odborníci proti výrobcovi mýtov a moderátorovi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

RTVS za Rezníka

História, Komentáre

Teraz najčítanejšie