Denník N

Keď vidia, čo sa tu deje, idú ako Zomri. Ultrazvuk vie triafať nepríjemné témy, ale aj baviť sa

Ultrazvuk sú Vec (vľavo) a Tono S. Foto - Laci Strike
Ultrazvuk sú Vec (vľavo) a Tono S. Foto – Laci Strike

Všetko podstatné sa dozviete hneď na úvod. Pekne pokope v úplne prvej pesničke, kde sa sami predstavia najlepšie.

„… Hovoríme to, čo treba, serieme na kalkul, slovenský rap do elektronického funku… Poďme sa blázniť, jak už som povedal, riešiť veci volajúce do neba… Ak ti chýba oldskúl rap, si tu dobre,“ striedajú sa za mikrofónom.

A keby náhodou ešte niekomu ani tie všetky prirovnania a sebaopisy nestačili, prichádza záverečný vysamplovaný hlas z nejakej vedeckej relácie, upozorňujúci, že toto je „najlepší ultrazvuk na svete, je výnimočný tým, že vidí veľmi veľa detailov“. Tak poďme do tých detailov.

Chlapci nad 30

Kým z albumu je za tri minúty okamžite jasné, o čo ide, keď spolu hlavní autori začali robiť na tomto projekte, debutovým singlom mnohých dosť zmiatli. Čakali od nich niečo iné než letný párty song. Ale dočkali sa, na jeseň a na konci roka. K výročiu novembra ’89 zverejnili angažovanú pesničku Tváre slobody a v decembri ešte stihli položiť zásadnú otázku Čo urobíš?, ktorou úplne rozbili tradičnú vianočnú atmosféru. Pri štedrovečernom stole sa obvykle rozpráva o niečom úplne inom než o domácom násilí a iných nepríjemných veciach zhmotnených v tejto piesni s psychotickými klávesmi a flautovým motívom. Čo nie je zrejmé z hudby, dopovedá drsný videoklip.

Tri pesničky za pol roka, každá ako od úplne inej skupiny. Tematicky aj zvukovo. Spájajú ich však nielen hlasy hlavných autorov projektu Ultrazvuk. Presne takto si to totiž Branči Kováč alias Vec a Anton Suchota alias Tono S vymysleli. Že sa nebudú obmedzovať len na hiphop

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie