Denník N

Mediabriefing logoMediaBrífing: Máme lepší Instagram ako Američania, no môže sa to rýchlo pokaziť

MediaBrífing je piatkový newsletter o všetkom dôležitom v médiách a žurnalistike. Tento týždeň sa okrem iného dočítate:

  • Instagram chce bojovať proti klamstvám o očkovaní.
  • Boli sme v centrále Facebooku a videli sme admina pre slovenský trh.
  • Google začal zverejňovať, koľko politici minuli na reklamu.
  • Trump povedal už vyše 10-tisíc neprávd.

Prihláste sa na odber newslettra a dostanete ho každý týždeň e-mailom.

Pozvánka: V pondelok 13. mája organizujeme večer online médií a online kampaní. Ste srdečne vítaní.


Pred dvoma mesiacmi Facebook informoval, že ide zakročiť proti klamstvám o škodlivosti očkovania. Ale na Instagrame – sociálnej sieti, ktorú tiež vlastní Facebook – novinári stále nachádzajú antivakcinačné príspevky, keď skúšajú hľadať niečo o očkovaní.

„Pýtal som sa na to viacerých manažérov Instagramu a nikdy som nedostal uspokojivú odpoveď,“ napísal americký novinár Kevin Roose. „Ak riešite antivakcinačné dezinformácie a váš algoritmus vyhľadávania stále ponúka ľuďom antivakcinačné výsledky, nerobíte to dobre.“

Manažment Instagramu sa bráni, že v tomto smere sú stále ešte len na začiatku, preto nevhodné príspevky môžu byť nejaký čas ešte stále viditeľné. Dodávajú, že ich cieľom je zbaviť sa len konšpirácií a výmyslov o očkovaní, nie zakázať ľudí, ktorí odmietajú očkovanie alebo šíria príspevky proti nemu.

Téma očkovania v USA ožila po tom, čo sa v New Yorku začali šíriť osýpky – od septembra sa nakazilo 466 ľudí.

Ešte začiatkom týždňa hovorca Instagramu nevedel vysvetliť, prečo sa lži o očkovaní zobrazujú vysoko vo vyhľadávaní; vo štvrtok už sociálna sieť ohlásila zintenzívnenie boja proti takémuto obsahu. Instagram bude blokovať prístup k hashtagom, pod ktorými sa skrýva veľké množstvo hoaxov.

„Ak ide napríklad o hashtag #vakcíny1234 a ak obsahuje vysoký podiel známych dezinformácií o očkovaní, zablokujeme ten hashtag úplne,“ povedala Karina Newton z Instagramu. Sociálna sieť vraj preskúma príspevky, ktoré boli odstránené za šírenie dezinformácií, a využije ich, aby zlepšila svoje algoritmy na blokovanie problematických hashtagov.

Instagram tiež plánuje vytvoriť upozornenie, ktoré uvidia ľudia hľadajúci niečo o očkovaní. Z upozornenia by sa mali dostať na kvalitné a overené zdroje k téme. Definitívna verzia upozornenia ešte nie je známa.

Naši konšpirátori Instagram ešte nezahltili

Našťastie, obsah slovenského Instagramu nie je zaplavený klamstvami o vakcínach. Práve naopak, keď človek hľadá niečo o očkovaní, vyskočí mu len pár príspevkov, no medzi prvými je aj obrázok od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, ktorý pripomína dôležitosť očkovania.

Zdroj: Instagram/ŠÚKL

Tak je to aj s ďalšími medicínskymi bludmi. Na Facebooku sa im darí, majú množstvo zdieľaní, avšak slovenská časť Instagramu je nimi prakticky nezašpinená. Dezinformačné stránky ako Bádateľ či Domáca liečba obrázkovú sieť ešte stále nezaplavili. Nemá to pre ne ekonomický zmysel. Instagram funguje inak, nie je zdrojom takej veľkej čítanosti ako Facebook. A autori hoaxov potrebujú kliky, lebo len vďaka nim môžu návštevníkom svojich webov ponúkať rôzne knihy či výživové doplnky – a tak zarábať.

Slovenský Instagram zatiaľ nie je zaujímavý ani pre šíriteľov politických hoaxov. Keď v roku 2017

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mediabriefing logoMediaBrífing

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie