Denník N

Kiska, Bugár, Hrnčiar aj Glváč: O probléme na ochranke vieme, Saková to musí riešiť

Krajčírovič (vpravo) ako osobný ochranca Emmanuela Macrona pri jeho návšteve v Bratislave. Foto Tasr
Krajčírovič (vpravo) ako osobný ochranca Emmanuela Macrona pri jeho návšteve v Bratislave. Foto Tasr

Opozícia bude žiadať vysvetlenie o podozreniach zo šikany od ministerky na výbore pre obranu a bezpečnosť.

Viacerí ústavní činitelia v piatok Denníku N potvrdili, že od ochrankárov vedia o problematických vzťahoch, ktoré sú na úrade pre ochranu ústavných činiteľov. Na úrade, ktorý má chrániť politikov, panuje vojna a napäté vzťahy medzi ochrankármi a vedením, v ktorom je bývalý dlhoročný ochrankár ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) Ladislav Odler, ale aj šéf osobných ochrancov Peter Krajčírovič.

Policajti hovoria o šikane, ponižovaní, neprimeraných fyzických testoch alebo sadistických sklonoch nadriadených, ktorí nepohodlných policajtov trestajú.

„Prezident sa nevie zriecť ochranky, a preto je veľmi dôležitá nielen jej profesionalita, ale aj vzájomná dôvera. Stávajú sa súčasťou nielen pracovného, ale aj súkromného života chránenej osoby,“ povedal hovorca Andreja Kisku Roman Krpelan. „Prirodzene, členovia ochranky vedia o každom stretnutí, o každej návšteve lekára, dovolenke či oslave, ktorú chránená osoba absolvuje. Vidia, s kým sa stretla, rozprávala. Aj o svojich skúsenostiach s ochrankou sa prezident rozprával so svojou nástupkyňou.“

Krpelan povedal, že prezident aj od iných ústavných činiteľov vie, že majú pochybnosti o dôvere k svojim ochrancom najmä preto, že vedenie ochranky sú najbližší ľudia bývalého ministra vnútra, ktorým sa osobní ochrancovia zodpovedajú.

„Prezident registruje, že na úrade pre ochranu panuje hlboká nedôvera medzi ľuďmi,“ dodal Krpelan.

„Áno, mám informácie o napätých vzťahoch v týchto zložkách, dokonca niektoré skutočnosti sme boli s kolegami podpredsedami nútení riešiť. Problém je v tom, že vedenie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Kaliňák

Slovensko

Teraz najčítanejšie