Denník N

Ukrajinská aktivistka: Lesba? Väčším problémom je priznať, že mám štyri deti

Natálka Kasymová. Foto N - Tomáš Bella
Natálka Kasymová. Foto N – Tomáš Bella

O jej coming out sa postaral bývalý manžel. Sama priznáva, že jej tým uľahčil život. No ako feministka je Ukrajinka Natálka Kasymová stále terčom útokov.

Na strednej patrila medzi moje najlepšie kamarátky, no znova sme sa „stretli“ až po dvadsiatich rokoch – vďaka sociálnej sieti. Vedela som, že je vydatá a má štyri deti, a tak ma prekvapilo, keď som ju pred dvomi rokmi zbadala na fotke medzi aktivistkami za práva sexuálnych menšín. S plagátmi v rukách sa uhýbali pred spŕškami červenej farby, ktorú na ne liali rozzúrení muži. V komentároch jej niekto zo známych písal, že predsa nie je žiadna lesba. „Len si sa sklamala v mužoch. To ešte z teba nerobí lesbu.“ Išla som sa jej teda spýtať, ako to je. Naozaj ju len rozčarovali muži, alebo si ako 36-ročná konečne uvedomila, kým naozaj je?

Odhalil ju manžel

Objednali sme si čaj a malinové frapé v jednej z hipsterských kaviarní plných turistov, ktorých do Užhorodu prilákala hlavná jarná atrakcia – stovky rozkvitnutých japonských čerešní. „Ťažko určiť jeden konkrétny bod, kedy som pochopila, že som lesba,“ povedala mi Natálka. „Bol to určitý proces sebauvedomenia, sebaskúmania, sebaprijatia. Ženy sa mi páčili vždy, bola som zaľúbená do viacerých svojich kamarátok, lenže mala som iba jedinú predstavu o živote – rodina a deti s mužom. Aj preto by mi ani nenapadlo, že moje pocity voči ženám nie sú tak celkom kamarátska láska.“

Hoci cítila, že v jej manželstve nie je niečo v poriadku, sama nerozumela, čo sa s ňou deje. Ani muž, s ktorým prežila 13 rokov, nemal žiadne podozrenie. „Myslím si, že to považoval za normálne manželstvo. Hoci posledné roky by som náš vzťah určite nenazvala šťastným,“ rekapituluje Natálka.

Práve manžel sa postaral aj o jej coming out. Keď už boli na ceste k rozvodu, prečítal si jej konverzáciu s kamarátkami, kde im písala, že sa zoznámila s jednou ženou a má pocit, že to smeruje k vzťahu. Veľmi sa ho to dotklo a v návale emócií

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Životy žien

Rodina a vzťahy, Svet

Teraz najčítanejšie