Denník N

Kariéra, deti, manželstvo, navarené, napečené? Mladé divadelníčky hovoria o veciach, ktorými žijú

Divadlo NUDE - Laura Štorcelová, Lýdia Ondrušová a Veronika Malgot. Foto - Nina Pacherová
Divadlo NUDE – Laura Štorcelová, Lýdia Ondrušová a Veronika Malgot. Foto – Nina Pacherová

Sú tri. Tri kamarátky.

Veronika Malgot, Lýdia Ondrušová a Laura Štorcelová. Nie sú však len kamarátky. Sú aj dcéry, manželky, ba dokonca mamy, ale čo je hlavné – robia spolu divadlo.

Prvýkrát sa stretli pred takmer desiatimi rokmi na Vysokej škole múzických umení, kde jedna študovala réžiu, druhá bábkoherectvo a tretia scénografiu, hoci na začiatku ich o čosi viac než škola spojili internát, facebookové statusy a Nákupné maniačky, ale o tom neskôr.

Pred dvoma rokmi založili Divadlo NUDE – nezávislý útvar divadelnej energie, pod ktorým robia autorské divadlo, performancie a zrejme aj čosi medzi tým, čo ešte ani nemá presný názov.

„Robíme to, čo žijeme,“ hovorí Lýdia Ondrušová.

To platí asi najviac. Robia divadlo o témach, ktorým samy čelia, podľa svojich vlastných pravidiel a bez príkras, autenticky, ba dalo by sa povedať, že občas až na hranici komfortu diváka. Ukazuje sa však, že diváci toho znesú veľa, a dokonca sa im to páči.

Práve inscenácia Divadla NUDE o materstve s názvom Ľúbim ťa a dávaj si pozor získala tento týždeň cenu divákov na festivale Nová dráma.

Najprv kamarátky, potom kolegyne a rovnocenné partnerky v Divadle NUDE – režisérka Veronika Malgot, scénografka Laura Štorcelová a Lýdia Ondrušová, ktorá absolvovala bábkoherectvo. Foto – Nina Pacherová

Prvá spoločná autorská performancia Samson Veroniky Malgot a Lýdie Ondrušovej o hľadaní „toho pravého“. Vznikla ešte počas štúdia na škole, dodnes ju hrávajú, hoci „tých pravých“ už našli, a sú odhodlané hrať ju do konca života. Foto – Tomáš Bokor

Inscenácia Sally, pri ktorej sa prvýkrát stretli Veronika, Lýdia a Laura ešte na pôde divadla Nomantinels. Foto – Tomáš Bokor

Kamarátky

„Nie každý by k nám do tímu zapadol,“ zhoduje sa trojica divadelníčok, ktoré majú plus-mínus tridsať. Niekto by totiž podľa nich potreboval väčšiu istotu, „napríklad text“, hovorí Laura Štorcelová a všetky naraz vybuchnú do smiechu.

Divadlo NUDE nefunguje úplne štandardne. Režisér

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie