Denník N

Harabin bojuje s Borecom cez sudcu odsúdeného za alkohol. Pridal sa aj Kiska

Štefan Harabin. Foto – TASR
Štefan Harabin. Foto – TASR

Bývalý prvý muž justície sa obrátil aj na prezidenta. Aj ten sa pýta, ako je možné, že u nás súdil sudca odsúdený v Česku. O jeho prípade vedeli ministri spravodlivosti aj Súdna rada a nikto nekonal.

To, že slovenský lekár odsúdený za korupciu so zákazom činnosti na Slovensku vykonáva svoju prax v susednom Česku, je realita. Zákony ani medzinárodné zmluvy tomu nezabraňujú. Môže však sudca odsúdený v Česku za jazdu pod vplyvom alkoholu pôsobiť ďalej na slovenskom súde?

O to, či to zákony a medzinárodné zmluvy umožňujú, sa teraz sporí predseda trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Štefan Harabin s ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom. Do sporu bývalý prvý muž justície zatiahol aj prezidenta Andreja Kisku.

V tomto prípade však nejde len o akademickú debatu právnikov. V hre sú rozsudky, ktoré sudca po odsúdení vydal. Harabinov senát totiž už v jednom prípade povedal, že bol nezákonný. Na slobodu prepustil recidivistu odsúdeného za sexuálne obťažovanie vlastnej sestry. Či pôjdu z väzenia aj ďalší, závisí od toho, či si podajú dovolanie. V koľkých prípadoch sa to už stalo, nehovorí Najvyšší súd ani Okresný súd vo Veľkom Krtíši.

Sudca nafúkal, odsúdili ho a on súdil ďalej

Hádka je o sudcovi Milanovi Vargovi, ktorý ešte do marca minulého roka pôsobil na Okresnom súde vo Veľkom Krtíši. Talár si obliekal napriek tomu, že už v roku 2011 ho české súdy odsúdili za jazdu pod vplyvom alkoholu. Namerali mu zostatkový alkohol po rodinnej oslave. V dychu mal najmenej 1 promile alkoholu. Od začiatku vinu nepopieral. Súd ho napokon odsúdil na peňažný trest 28-tisíc českých korún (zhruba 1000 eur) a zákaz šoférovať na rok a pol.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec. Foto – TASR
Minister spravodlivosti Tomáš Borec. Foto – TASR

Slovenský zákon hovorí jasne. O funkciu sudcu má prísť ten, kto bol odsúdený za úmyselný trestný čin. Prečo teda aj po vynesení rozsudku Varga stále vo Veľkom Krtíši súdil?

V tom čase už pritom o jeho prípade vedela aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňnanská (vtedy SDKÚ). Zodpovednosť preniesla na predsedu súdu, ktorý na Vargu podal návrh na disciplinárny súd. Kým však ten rozhodol, bol už na svete aj český rozsudok. Disciplinárny senát preto povedal, že sudca už bol raz potrestaný a konanie v novembri 2011 zastavil.

Odvtedy do januára minulého roka bolo okolo Vargu ticho. Jeho prípad však začal opäť rezonovať, keď sa s podnetom na kolegu obrátil sudca Slavomír Cimerman. Súdnej rade písal, či nezváži jeho odvolanie.

Na čele rady bol vtedy ešte Harabin, ktorý hovoril, že ide o absurdnú situáciu. „Je choré, aby existoval takýto stav. Bezúhonnosť je sudcovským pilierom od USA po Rusko,“ argumentoval vo februári 2014.

Kým rada rozhodla, Varga sa funkcie sudcu sám vzdal.

Netrvalo dlho a na Harabinovom stole už ako trestného sudcu sa ocitlo dovolanie v prípade recidivistu, o ktorom predtým rozhodoval sudca Varga. Harabin rozhodoval v trojčlennom senáte. Necítil sa byť vzhľadom na svoje predchádzajúce výroky o sudcovi Vargovi vopred zaujatý? Takéto úvahy odmieta. „Necítil som žiaden pomer k veci ani k účastníkom konania,“ hovorí Harabin.

Harabinov senát uznal argumenty recidivistu

„Sudca, ktorý sa dopustí protiprávnosti, spácha úmyselný trestný čin, je vydierateľný. Každé následné rozhodnutie takého sudcu preto legitímne vyvoláva pochybnosti o správnosti a zákonnosti jeho rozhodnutí,“ napísal Harabinov senát do rozsudku.

Dal za pravdu recidivistovi, ktorý tvrdil, že ho odsúdil nezákonný sudca. Senát dodal, že rozhodnutie takéhoto sudcu, aj keby bolo jeho odsúdenie zahladené alebo by nebolo uznané na území Slovenska, je nezákonné a ako také musí byť bezpodmienečne zrušené, lebo u takého sudcu už nie sú splnené ústavné podmienky nestrannosti, nezávislosti a bezúhonnosti.

Okrem tohto konštatovania však dovolací senát išiel ešte ďalej a skritizoval za nečinnosť aj exministerku Žitňanskú a jej nástupcu Tomáša Boreca (za Smer). Mali vraj Vargovi pozastaviť výkon funkcie sudcu. Aj prokurátori podľa Harabinovho senátu pochybili, pretože sudcu nenamietali.

Borec: Nemohli sme konať

Minister spravodlivosti rovnako ako jeho predchodkyňa argumentuje, že v prípade Vargu nemohol konať. Na Slovensku sa na sudcu pozerali ako na bezúhonného, pretože český rozsudok neuznali. Nemohli. Po prvé preto, lebo česká strana nežiadala o uznanie ich rozhodnutia. Aj keby sa tak stalo, tak rozhodnutie nemôže slovenská strana uznať, pretože skutok, za ktorý bol Varga odsúdený, bol u nás v tom čase len priestupkom. To bol aj dôvod, prečo ešte na začiatku konania odmietla prevziať sudcov prípad slovenská prokuratúra. Borec teda nevidí žiaden dôvod, pre ktorý mohol byť Varga už pred tromi rokmi odvolaný z funkcie sudcu. Medzitým je už aj na Slovensku trestným činom jazda s viac ako jedným promile alkoholu.

Dôvod na odvolanie Vargu nevidí ani právnička spolupracujúca s Via Iuris Zuzana Čaputová. Aj ona argumentuje tým, že sudca bol odsúdený za skutok, ktorý u nás bol len priestupkom. Pripomenula tiež, že sudca môže prísť o funkciu, ak voči nemu vyvodí disciplinárnu zodpovednosť disciplinárny senát, alebo ak ho všeobecný súd uzná vinným za spáchanie úmyselného trestného činu. Následne Súdna rada navrhne prezidentovi jeho odvolanie a odvolaním jeho funkcia zaniká.

V prípade sudcu Vargu sa to nestalo. „Dovolací senát Najvyššieho súdu nemal právomoc preklenúť tieto skutočnosti v konaní o inej trestnej veci vlastnou úvahou o nespôsobilosti sudcu vykonávať svoju funkciu, či dokonca na nej založiť konštatovanie o nezákonnom sudcovi a na tomto základe zrušiť rozhodnutie Okresného súdu Veľký Krtíš“, dodala.

Aj prezident sa pýta na alkohol

Právne argumenty sa zdajú byť jasné, avšak prípad zamotáva prezident Andrej Kiska. Aj na neho sa totiž Harabin obrátil a rozsudok svojho senátu mu poslal. Reakciou bolo, že prezident požiadal Boreca, aby vysvetlil, ako „mohlo dôjsť k tomu, že funkciu sudcu vykonával človek, ktorý bol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin.“

Foto N -  Tomáš Benedikovič
Prezident nerozumie, ako mohol sudca, ktorý šoféroval pod vplyvom alkoholu, ďalej súdiť. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prezidentská kancelária sa  pozerá na Vargov prípad nekompromisne. Nechce sa baviť vôbec o uznávaní, či neuznávaní českého rozsudku. Ak je v zákone napísané, že sudca odsúdený za úmyselný trestný čin musí byť odvolaný, tak žiadne ustanovenie nerieši, kde malo k odsúdeniu dôjsť. Rozsudok si pritom vypočul v susednej krajine s rovnakou právnou kultúrou, ktorú určite poznal. Po odsúdení preto vraj stratil právo súdiť. Kiska sa preto Boreca tiež pýtal, čo mieni urobiť, aby sa takýto prípad už nezopakoval.

Na žiadne opatrenia sa však ministerstvo nechystá, keďže zlyhanie nepripúšťa. Minister považuje rozsudok Harabinovho senátu za vecne nesprávny a zmätočný. Prezidentovi tiež podľa informácií Denníka N odpísal, že záver o nezákonnosti sudcu „z hľadiska platného práva neobstojí.“

Zaangažovaný Harabin

A čo hovorí dnes už bývalý sudca Varga? Rozsudok Harabinovho senátu vníma ako účelový. A to aj preto, že v odôvodnení sa zaoberá skutočnosťami, ktoré s dovolaním vôbec nesúvisia.

Rozsudok napríklad spomína to, že bol členom výberovej komisie na predsedu súdu vo Veľkom Krtíši. Ako zástupcu si ho vybrali kolegovia. O funkciu boli dvaja záujemcovia, jeden z nich, sudca Cimerman, Vargu namietal. Neuspel s námietkou ani v konkurze. Ide o sudcu, ktorý bol v minulosti trestne aj disciplinárne stíhaný za zneužitie právomoci verejného činiteľa. Mal pozastavený výkon funkcie, no nakoniec z podozrení vyviazol bez trestu. Trestné stíhanie bolo totiž zastavené z dôvodu premlčania.

Pre Harabina nie je sudca Cimerman neznámy, v minulosti sa ho často zastával a poukazoval na jeho prípad ako na šikanovaného sudcu. V roku 2000 dokonca ako predseda Najvyššieho súdu Harabin požiadal ministra spravodlivosti o preloženie Cimermana k nemu na stáž.

Varga: Iba etický problém

Varga hovorí, že požiadavku na bezúhonnosť sudcu akceptuje, ale treba brať do úvahy zákonnú úpravu. „Pokiaľ naša spoločnosť nepovažovala určité konanie za tak závažné, aby ho kvalifikovala ako trestný čin, nie je možné, aby ho ako trestný čin sankcionovala,“ domnieva sa.

Pripomenul aj prípad nebohého sudcu Ústavného súdu Juraja Horvátha, ktorý bol ešte skôr ako sa stal ústavným sudcom odsúdený za daňový trestný čin. „Jeho rozhodnutia nikto nenamieta“, dodáva Varga.

Je paradoxom, že práve na Horváthov prípad upozornil ešte ako minister spravodlivosti práve Harabin. A jeho pôsobenie na súde stále znevažoval. Aj vtedy vznikla diskusia, či by mal takýto človek zastávať sudcovský post. Hoci zákon to umožňoval, lebo trest mal zahladený.

Varga priznáva, že pokiaľ ide o spáchaný skutok, je to etický problém. Stále však podľa neho treba brať do úvahy zákonnú úpravu, ktorá rieši postavenie sudcu. „Keby som sa tohto skutku dopustil na území Slovenska, tak by som niesol zodpovednosť za dopravný priestupok. O tom, či to moje konanie bolo tak závažné, až nezlučiteľné s výkonom funkcie sudcu, by potom musel rozhodnúť disciplinárny súd. Ak by ten povedal, že áno, prišiel by som o funkciu. Žiadne takéto rozhodnutie však neexistuje,“ bráni sa Varga.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie